Letos například vodicí nebo asistenční psy předávali novým majitelům zpěvák Miroslav Žbirka, zpěvačky Anna K., Marta Kubišová či Lucie Vondráčková. Promocí všechny provázel herec Jan Antonín Duchoslav. Ten byl patronem v loňském roce. „U dobrých věcí se má pomoci. Přijde mi to samozřejmé,“ řekl herec.
Nového pomocníka a kamaráda dnes získala například dvouletá Karolína, která trpí epilepsií. Jednou za měsíc má tak silný záchvat, že upadne do bezvědomí. Labradorka Henrieta umí záchvat nejen předpovědět, ale i přivolat pomoc. Podle maminky Karolíny je Henrieta schopná i přinést lék. Psi dokáží rozpoznat nejen blížící se epileptický záchvat, ale i diabetický nebo stoupající krevní tlak u kardiaků. Už dávno tak neplatí, že psi pomáhají jen nevidomým.

Reportáž Olgy Málkové
Ředitelka centra pro výcvik psů Helppes Zuzana Daušová si posteskla nad nedostatkem financí pro výcvik asistenčních psů. „Zatímco u vodicích psů je vše plně hrazeno a majitelé dostanou i příspěvek na jídlo, u asistenčních psů nedostanou nic,“ dodala Daušová. Výcvik jak vodicího, tak i asistenčního psa trvá šest až osm měsíců podle učenlivosti zvířete a složitosti výuky. V obou případech však stojí stejně, zhruba 200 000 korun.
Na rozdíl od vodicích psů, kteří nahrazují zrak nevidomým, musí toho asistenční pes zvládnout o něco více. Je pomocníkem při každodenních činnostech, například přináší různé předměty, pomáhá s oblékáním, rozsvěcí světlo či otevírá dveře. „Pro výcvik se vybírají psi podle povahy. Nesmí být agresivní či bázlivý a musí chtít pracovat pro člověka,“ vysvětlila Daušová. Někteří patroni si také podle Daušové vytvoří pouto s novým majitelem psa a často se i setkávají.
