Trasa budované D3 se vyhne spornému pozemku

Tábor - Trasa budované dálnice D3 se bude měnit. U Tábora na ní přibude zatáčka, která umožní obejít malý kousek pozemků, který se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nepodařilo vykoupit. Řešení schválilo ministerstvo dopravy i investor. Majitel odmítl prodat několik set metrů čtverečních pozemku, který je teď uvnitř budoucí dopravní tepny. Původně jej chtěli politici ukázkově vyvlastnit, ale kvůli možnému zdržení změnili plány a pozemku se dálnice vyhne. Zatáčka navíc dálnici prodraží.

„Bylo rozhodnuto o změně vedení trasy dálnice D3 v Jihočeském kraji. Obejdeme problémové pozemky pana Bezecného,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. „Ministerstvo dopravy vydalo souhlasné stanovisko s posunem tohoto úseku,“ doplnil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Na jednáních o pozemku je jasně znát obava z opakování nekonečného příběhu farmářky Havránkové. Jde o miliardy a nikdo nechce riskovat dlouhé soudní spory. „V tom kontextu, kdy celá stavba stojí 10,5 miliardy korun, je 10 milionů poměrně malé procento,“ uvedl předseda Sdružení pro dostavbu D3 a R4 Pavel Eybert (ODS). Syn a zároveň právní zástupce majitele Miroslav Bezecný tvrdí, že problém nebyl na jejich straně. Podle Bezecného neochota jednat neprospěje nikomu.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Změna trasy dálnice se ale nejspíš nestane pravidlem. Investor má při změně trasy štěstí, protože pozemky, které potřebuje navíc, patří městu Tábor. To o dálnici stojí, takže už předem rozhodlo o jejich prodeji. „Varianta Bezecného zatáčka je možná a na variantu jsme připraveni,“ uvedla v září starostka Tábora Hana Randová (ODS).

Jednání však ještě úplně neskončila a teoreticky by majitel mohl pozemek ještě prodat. On i politici ale tuto možnost už považují za nepravděpodobnou.