Sněmovna: Snížení platů ústavních činitelů ve 2. čtení a stav legislativní nouze

Praha – Poslanecká sněmovna dnes poslala do druhého čtení návrh na snížení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů o pět procent. Vládě se však nepodařilo prosadit zrychlenou formu tohoto zákona, proti se postavili poslanci ČSSD. Návrh tak čeká klasická legislativní cesta. Základní plat poslanců a senátorů by tak měl v příštích letech dosahovat asi 56 tisíc korun. To je o 3000 méně než letos. Předloha se týká i soudců a státních zástupců, soudcům by se měly platy snížit pouze pro příští rok. Nyní se návrhem bude zabývat rozpočtový a ústavně-právní výbor. Šéfka sněmovny Miroslava Němcová dnes též vyhlásila stav legislativní nouze. Sněmovně tento krok umožní rychle projednat vládní úsporná opatření, která jsou podle kabinetu premiéra Nečase nezbytná pro to, aby schodek státního rozpočtu nebyl příští rok vyšší než 135 miliard korun.

Vyhlášené procedurální rozhodnutí má umožnit v termínu od 1. do 15. listopadu rychleji projednat celkem 4 úsporné novely pro příští rok. Jedná se o 50procentní zdanění výnosů ze stavebního spoření, balíček úsporných opatření v sociální oblasti - například snížení dávek porodného, dále úpravy daně z příjmu a nakonec omezení peněz, které politické strany získávají za volební hlasy.

0

Podle premiéra Petra Nečase je čtveřice zákonů nutna pro to, aby rozpočtový schodek v příštím roce nepřesáhl výší 135 miliard korun. Proto vláda po nezdařením pokusu nabídnout sněmovně zmíněný balíček ve zrychlené formě požádala Němcovou o vyhlášení stavu legislativní nouze. Podle sociální demokracie však k tomu není důvod. ČSSD proto zvažuje, že se obrátí na ústavní soud.

Díky vyhlášení stavu legislativní nouze bude moci sněmovna projednat zásadní novely zákonů výrazně rychleji. V legislativním procesu totiž v tomto případě odpadá první čtení.

Video Rozhovor s Petrem Gazdíkem
video

Rozhovor s Petrem Gazdíkem

Rozhovor s Petrem Gazdíkem

S6: 29.10.2010

Sněmovna o legislativní nouzi a o platech

Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09

„Je nutná legislativní nouze. Ohrožení České republiky v očích partnerů a retingových agentur je mnohem horší než například stravenky a režijky, kvůli nimž byla legislativní nouze vahlášena na jaře.“


Zrychlená forma schvalování se opozici nelíbí ani u snižování platů

Sociální demokraté vetovali zrychlenou formu schvalování kvůli nesouhlasu s podmínkami právě pro státní zástupce. „My vůbec nejsme proti snížení platů politiků. My jsme namítali problém státních zástupců a na tom si trváme. Chceme, aby ta věc byla projednávána na výborech. Byla jim zamrazena mzda v roce 2007. Pokud by mělo platit to, co je v návrhu, tak státní zástupci budou mít o 30 procent méně než v roce 2005,“ řekl místopředseda klubu ČSSD Václav Klučka.

Vláda je vůbec poprvé benevolentnější k soudcům. Měli by sice přijít o část peněz, ale ne o tak velkou jako politici. Snížení by navíc mělo platit pouze jeden rok, od roku 2012 by se jim měly peníze dorovnat. Soudci však nejsou spokojeni ani s tím. „Návrh je předložen tak, že představuje zmražení platů na úrovni roku 2007 navždy, s takovým návrhem těžko můžeme souhlasit,“ prohlásil prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Kolik budou politici brát?

Poslanec: původně – 59 000 Kč, nyní - 56 000 Kč

Ministr: původně – 112 500 Kč, nyní – 106 800 Kč

Ministr spravedlnosti proto připravuje nový zákon. „Já bych velmi rád příští rok začal vést diskusi o tom, jak má být stanovena právní úprava pro platy soudců,“ doufá Jiří Pospíšil. Návrh na snížení platů není ale jediné omezení, které se politiků dotkne. Nečasova vláda už podpořila zdanění poslaneckých náhrad. Zákonodárci navíc nejspíš přijdou o možnost cestovat po republice zdarma.

Pokud bude novela schválena, sníží se platy poslanců, senátorů, prezidenta a ministrů o pět procent na celé volební období, čili do roku 2014. Vycházet se u nich ovšem má z letošních mezd, které jsou oproti roku 2009 nižší o čtyři procentní body. Jejich platová základna má být podle návrhu na úrovni 51 731 korun. I u nich se při výpočtu platu základna násobí příslušným koeficientem podle vykonávané funkce. Například základní plat poslance či senátora by se měl snížit o 3000 korun, základní plat ministrů by pak měl klesnout ze 112 500 na 106 800 korun. Samotní poslanci snížili platy o 4 procenta již minulý rok.

Miroslava Němcová
Miroslava Němcová
Více fotek
  • Miroslava Němcová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2048/204707.jpg
  • Jednání ve sněmovně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1784/178377.jpg
  • Jiří Pospíšil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2057/205680.jpg