Nikdo ze čtveřice mužů obviněných kvůli potyčce s rumunskými dělníky do vazby nemusí

Plzeň – Soud dnes z policejní cely propustil všechny čtyři muže, kteří jsou obviněni za páteční potyčku s rumunskými dělníky. Státní zástupce je chtěl na podnět policie poslat do vazby. Všichni byli podle soudce propuštěni, soud ale má jejich písemný slib, že budou dál k dispozici. Na tři z nich také bude dohlížet probační úředník.

Policie tři cizince a jednoho Čecha obvinila v sobotu z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví v souvislosti s páteční potyčkou cizinců v jedné z plzeňských firem. Podle dostupných informací se tam vzbouřila velká skupina rumunských dělníků proti špatným podmínkám v práci i v ubytovně. Při následné potyčce s další skupinkou lidí, zřejmě jakousi ochrankou, utrpěl jeden z dělníků zranění. „Kolem 14:00 cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam,“ popsala v sobotu incident policie. 

Na policii pak vyrazila velká skupina asi 200 Rumunů a domáhali se odjezdu domů. Po spolupráci policie, magistrátu a humanitárních organizací odjeli autobusy v noci na neděli, v neděli odpoledne už byli v rumunském městě Arad, kde si je převzaly místní úřady. Autobusy objednal magistrát a náklady zhruba 400 tisíc korun bude chtít po ministerstvu vnitra. To je sice zaplatí, bude je ale vymáhat od osob odpovědných za vzniklou situaci.   

Obvinění čtveřice lidí souvisí výhradně s pátečním incidentem, ne s pracovními podmínkami cizinců. Policie však prověřuje veškeré okolnosti případu. Rumuni pracovali v Plzni prý asi tři měsíce, dělali například vánoční dekorace a věnečky na hřbitov. „Slíbili nám 750 eur (18 500 korun) za měsíc, ale dostávali jsme zhruba 500 korun (20 eur) týdně,“ stěžovala si v sobotu před odjezdem jedna z žen. Jakákoliv námitka proti špatným podmínkám prý přinesla vyhrožování ze strany lidí, jimž Rumuni říkali ochranka či bodyguardi. Cizinci si stěžovali také na špatné ubytování.