Encefalitida je akutní virové onemocnění postihující nervovou tkáň. Od devadesátých let každoročně přibývá nemocných. Klíšťata se stěhují i do vyšších nadmořských výšek kolem 1 000 metrů a zároveň se vyskytují více i mimo letní měsíce.
Více jsou nákazou ohroženi muži než ženy, a to zhruba 1,5krát. Nejčastěji nemoc postihne lidi kolem padesátky, senioři jsou však obecně nejohroženější skupinou. Nejvíce lidí onemocní v červenci. Nemoc má dvě fáze. Zprvu se objeví typické chřipkové příznaky jako teplota, bolest svalů, kloubů a hlavy. Asi u deseti procent lidí se s odstupem projeví nejrůznější neurologické příznaky, například ostré bolesti hlavy či závratě. Umírá jedno až dvě procenta nakažených, třikrát častěji muži než ženy.

Reportáž Moniky Bezuchové
Ministerstvo zdravotnictví postrádá osvětu praktiků
Imunita po prodělaném onemocnění bývá celoživotní. Na nemoc však není lék, chrání jedině očkování. Potřeba jsou tři dávky, jedna vyjde asi na 600 korun. Ochrana vydrží nejméně tři roky. Očkovat se lze celoročně, ale nejlepší je zajít na první dávku v zimě. Druhá se aplikuje po měsíci, třetí do roka.
V Česku se nechává očkovat jen 16 procent lidí a podle průzkumu 63 procent o očkování vůbec neuvažuje. „Lidé to podceňují, nezvažují možné následky, ty pak mohou být trvalé, pokud neskončí úmrtím,“ varovala vedoucí olomouckého očkovacího centra Olga Gazárková. Ministerstvo zdravotnictví spatřuje rezervy i v klasické osvětě ze strany praktických lékařů. Pro srovnání v sousedním Rakousku je proočkovanost téměř devadesátiprocentní.
