Očkujte se proti encefalitidě, vzkazují lékaři

Praha - Nejpříznivější období pro očkování proti klíšťové encefalitidě je právě nyní, v chladných zimních měsících. Podle klasického očkovacího schématu se druhá dávka podává za 1 - 3 měsíce, přičemž ochrany je dosaženo už přibližně po 2 týdnech. Lidé jsou tak již na začátku jara v přírodě chráněni. Třetí dávka se aplikuje o 5 až 12 měsíců později. K přeočkování by mělo dojít poprvé po třech letech. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje kolem 500 Kč. Počet lidí nemocných klíšťovou encefalitidou byl loni podle statistik druhý největší za posledních 25 let. Pouze dva lidé ovšem na zákeřný virus zemřeli.

Encefalitida je akutní virové onemocnění postihující nervovou tkáň. Od devadesátých let každoročně přibývá nemocných. Klíšťata se stěhují i do vyšších nadmořských výšek kolem 1 000 metrů a zároveň se vyskytují více i mimo letní měsíce.

Více jsou nákazou ohroženi muži než ženy, a to zhruba 1,5krát. Nejčastěji nemoc postihne lidi kolem padesátky, senioři jsou však obecně nejohroženější skupinou. Nejvíce lidí onemocní v červenci. Nemoc má dvě fáze. Zprvu se objeví typické chřipkové příznaky jako teplota, bolest svalů, kloubů a hlavy. Asi u deseti procent lidí se s odstupem projeví nejrůznější neurologické příznaky, například ostré bolesti hlavy či závratě. Umírá jedno až dvě procenta nakažených, třikrát častěji muži než ženy.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Ministerstvo zdravotnictví postrádá osvětu praktiků

Imunita po prodělaném onemocnění bývá celoživotní. Na nemoc však není lék, chrání jedině očkování. Potřeba jsou tři dávky, jedna vyjde asi na 600 korun. Ochrana vydrží nejméně tři roky. Očkovat se lze celoročně, ale nejlepší je zajít na první dávku v zimě. Druhá se aplikuje po měsíci, třetí do roka.

V Česku se nechává očkovat jen 16 procent lidí a podle průzkumu 63 procent o očkování vůbec neuvažuje. „Lidé to podceňují, nezvažují možné následky, ty pak mohou být trvalé, pokud neskončí úmrtím,“ varovala vedoucí olomouckého očkovacího centra Olga Gazárková. Ministerstvo zdravotnictví spatřuje rezervy i v klasické osvětě ze strany praktických lékařů. Pro srovnání v sousedním Rakousku je proočkovanost téměř devadesátiprocentní.

Nemocní klíšťovou encefalitidou
Nemocní klíšťovou encefalitidou
Více fotek
  • Nemocní klíšťovou encefalitidou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2281/228077.jpg
  • Klíšťová encefalitida dle okresů v ČR autor: SZÚ Praha, zdroj: KHS Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1686/168544.jpg