Velké odměny policejním šéfům byly podle inspekce v pořádku

Praha - Velké odměny, které dostali policejní šéfové za ministrů vnitra Ivana Langera (ODS) a Martina Peciny (ČSSD), nebyly podle policejní inspekce v rozporu se zákonem. Informaci přinesly Lidové noviny. List připomněl, že podle tabulky, kterou zveřejnil poslanec Stanislav Huml (VV), u policie v roce 2009 pracovalo na 438 lidí, kteří dostali odměnu vyšší než 100 tisíc korun. Tím si pomohli nejen k většímu platu, ale v případě odchodu si zajistili i vyšší výsluhu, kterou jim stát bude vyplácet až do konce života.

„Trestný čin se nestal. Zákon nebyl porušen,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Může ale podle něj jít o systémovou chybu a ministr vnitra Radek John (VV) zkoumá, jak nastavit pravidla, aby se podobné případy neopakovaly.

Lidové noviny už dříve napsaly, že inspekce začala zkoumat odměny policejních šéfů právě z Johnova podnětu. „Odměny začaly dramaticky růst poslední tři roky. Největší sumy to byly za pana ministra Ivana Langera, za pana Martina Peciny to byly už částky o něco menší. Inspekce nyní začala jejich vyplácení vyšetřovat,“ řekl v listopadu ministr vitra.