Na Ratha míří trestní oznámení kvůli nemocniční stavbě

Praha - Klub středočeských zastupitelů za ODS podá trestní oznámení na hejtmana Davida Ratha (ČSSD) kvůli tomu, že podepsal dodatek smlouvy k výstavbě pavilonu mladoboleslavské nemocnice. Kraj se v něm zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice. Bývalý hejtman Petr Bendl (ODS) dnes na tiskové konferenci řekl, že se kraj zavázal ručit za stavební zakázku do výše až 450 milionů korun bez souhlasu zastupitelstva. Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoc. Rath dnes posoudil trestní oznámení za „čistě politické plácnutí do vody“. O přidělení peněz podle jeho slov zastupitelstvo rozhodlo loni v dubnu a na základě tohoto usnesení zastupitelstva začalo v říjnu výběrové řízení. V tendru podle něj zvítězila firma s nejnižší nabídkou, která byla 387 milionů korun, což je méně, než se původně předpokládalo.

Bendl míní, že ručitelský závazek mělo schválit zastupitelstvo. „Řada starostů za to byla trestně stíhána a jsme přesvědčeni, že David Rath podpisem kraj zavázal k něčemu, co je v rozporu se zákonem,“ uvedl Bendl. Smlouvu podle občanských demokratů „provázejí další podivné okolnosti“, které se musejí prošetřit. Bendl třeba tvrdí, že kraj nakonec vybral nabídku na specifikované stavební práce o 100 milionů korun dražší, než byla nabídka jiné stavební firmy. Kvůli tomu ODS podá i druhé trestní oznámení na neznámého pachatele. Rath uvedl, že žádné takové informace nemá k dispozici. „Pokud je pan Bendl má, ať je poskytne a prověříme to,“ uvedl Rath. Státní zastupitelství podle Bendla dostane případ k prošetření nejpozději ve středu.

David Rath:

„Na mě už za mou politickou kariéru přišlo několik set trestních oznámení nejrůznější provenience. Různí psychopaté včetně Petra Bendla se tím ukájejí.“

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Reportáž Lucie Komňacké

UvR, 22.2.2011

Brífink Petra Bendla o trestním oznámení na Davida Ratha

Brífink Davida Ratha k trestnímu oznámení ODS

Rath prohlásil, že smlouva s firmou je koncipována tak, že kraj začne nový pavilon splácet postupně po dokončení stavby. Pro kraj jsou podle něj splátky výhodnější než zaplacení celé stavby naráz. „Je zvláštní, že Petr Bendl nevěnoval stejnou pozornost veřejné zakázce na projekt dostavby této nemocnice, který vznikal za jeho vedení, za který nemocnice zbytečně utratila 40 milionů Kč,“ dodal Rath, jenž Bendla označil za „psychopata“. Projekt prý byl plný chyb, a proto musel být kompletně přepracován.

Hospodářské noviny minulý týden napsaly, že společnost, jež má vybudovat nový pavilon interny s ambulancemi, lůžky, jednotkou intenzivní péče a podzemním parkovacím domem pro 130 aut, má vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si bude muset najmout jinou společnost. Kraj podle Ratha nic neriskuje, když svěřil výstavbu pavilonu firmě, na jejíž oficiální adrese je podle médií jen prázdná kancelář bez telefonu. Pavilon totiž kraj začne splácet až v okamžiku, kdy bude dostavěn, řekl v pondělí Rath novinářům.

Společnost Neocity Ron, jež tendr vyhrála, zprávy médií odmítla a poukázala na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firem má na každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost. Rath v pondělí uvedl, že jediným kritériem soutěže byla nejnižší cena. Vítěz si už podle jeho informací zajistil stavební firmu, která převzala staveniště. Je to podle něj střední až velká společnost působící hlavně na Pardubicku. Stavební práce v nemocnici mají skončit na podzim 2012, celkové investiční náklady dosáhnou 450 milionů korun.

Rozruch budí i nákup zdravotnických přístrojů za 320 milionů do kladenské nemocnice. Zatímco současné vedení kraje tvrdí, že vybavení objednané bývalým hejtmanstvím bylo předražené a chlubí se, že cenu dokázalo snížit o 80 milionů, Petr Bendl se brání, že ceny jednotlivých přístrojů byly pouze orientační, nikoliv závazné.