Soud v Hradci udělil za obchodování s lidmi až deset let vězení

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes uložil čtyřem obžalovaným, kteří se podle spisu podíleli na obchodování s lidmi, tresty od tří do deseti let vězení. Podle obžaloby k prostituci získali sedm mladých žen. Obžalovaní při zahájení hlavního líčení vinu popřeli. Členům skupiny hrozilo za podíl na obchodování s lidmi pět až 12 let vězení. Ladislav Kováč nakonec odešel s desetiletým trestem, Ilona Gabčová dostala osm let. Vojtěch Lakatoš má strávit ve věznici šest let, Jakub Sivák si má odpykat tříletý trest. Dnešní rozsudek není pravomocný, obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání nebo se odvolali.

„Jednalo se o organizovanou skupinu, Sivák a Lakatoš fungovali jako náboráři, Kováč celou skupinu vedl a rozhodoval co a jak. Gabčová vytvářela servisní organizaci,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu hradeckého soudu Petr Mráka.

Obžalovaní: Dívky provozovaly prostituci dobrovolně

Podle spisu skupina dívky převážně z východních Čech pro prostituci na severu Čech a v Nizozemsku získala v letech 2007 až 2009 pod záminkou získání dobře placené práce barmanky v severních Čechách. Následně obžalovaný Kováč údajně některé dívky k provozování prostituce nutil odebíráním jejich osobních dokladů, výhrůžkami či jejich fyzickým napadáním. Dívky mu také musely odevzdávat většinu vydělaných peněz, které si rozdělil s dalšími obžalovanými.

Obžalovaní odmítli tvrzení obžaloby, že dívky nutili k prostituci, údajně ji provozovaly dobrovolně. „O dobrovolnosti se tu v žádném případě nedá hovořit,“ uvedl soudce. „U obžalovaného Siváka soud zohlednil jeho doznání z přípravného řízení, a proto mu uložil trest pod dolní hranicí trestní sazby,“ dodal.

Ilustrační foto
Ilustrační foto