K hrstce firemních školek se přidává i Akademie věd

Praha - Ústavy Akademie věd v Praze-Krči mají vlastní mateřskou školu. Pojme 15 dětí. Již nyní se plánuje stavba další budovy s mnohem větší kapacitou. Na dnešním slavnostním otevření to řekl Václav Hořejší, ředitel Ústavu makromolekulární genetiky, který stavbu školky garantoval. Školka funguje ve zkušebním provozu, první řádný školní rok začne v září. Děti budou mít výukový program stejný, jaký mají státní mateřské školy, učit se budou i angličtinu.

Jen stavba budovy, ve které je ještě tělocvična, přišla podle ředitele na 23 milionů korun. Zaplatila je Akademie věd. Stavba trvala zhruba půl roku. Vybavení bylo pořízeno z fondu sociálních potřeb.

Vzhledem k tom, že mají ústavy soustředěné v krčském areálu kolem 1 500 zaměstnanců, z velké části mladých, už nyní je jasné, že kapacita školky nebude stačit. Vyřešit by to měla nová budova, která by měla stát do dvou let. Jedna z budov by pak byla pro mladší a druhá pro starší děti.

Video Reportáž Pavly Kubálkové
video

Reportáž Pavly Kubálkové

Akademie doufá, že dostane na školku dotaci

Provozní náklady školky musí podle Hořejšího uhradit poplatky vybírané od rodičů. Akademie věd ale rodičům částečně přispívá, takže měsíční pobyt jednoho dítěte vyjde na 5 000 korun. Průměrný hrubý plat v Akademii věd se pohybuje kolem 35 000 korun. Akademie nyní žádá o zapsání mateřské školy do rejstříku škol a školních zařízení. Očekává podle Hořejšího, že by mohla dostat od ministerstva školství dotaci.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) přišel totiž nedávno s nápadem, že by stát dotoval firemní školky ze 60 procent. Aby však podnikové „mateřinky“ na finanční podporu dosáhly, musely by splňovat určitá kritéria, například hygienické normy nebo kvalifikovanost učitelek. Také by musely vyučovat podle rámcového vzdělávacího programu ministerstva školství. Na firemní školky by chtělo ministerstvo vyhradit 100 až 200 milionů korun získaných z úspor úřadu.

Firemních školek je v Česku málo

Firemní školku má například výrobce nemocničních lůžek Linet, ČVUT nebo Raiffeisenbank. Vznik firemních školek často brzdí přísné normy, které musí zřizovatel splnit, a někdy také peníze. Například T-mobile o zřízení školky uvažoval, ale zjistil, že její zřízení by bylo komplikované a finančně náročné. „Potřebné znalosti nemáme, museli bychom to dělat s nějakým externím subjektem,“ uvedla mluvčí T-mobile Martina Kemrová. Od září příštího roku by zřizování firemních školek mělo být jednodušší. Novela, která celý proces usnadní, půjde do vlády na přelomu března a dubna.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) vzrostl mezi roky 2003 až 2008 počet předškoláků o více než 15 000, ubylo však 258 školek. Obce školky často rušily, protože ve druhé polovině 90. let klesala porodnost a dětí bylo málo. Od roku 2003 však populační křivka prudce rostla, rodit totiž začaly silné populační ročníky.

Děti v mateřské škole
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24