Drastichová dostane za manipulaci s hlasováním pokutu 10 tisíc

Praha – Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes potrestal poslankyni VV Janu Drastichovou pokutou 10 000 korun za to, že při hlasování ve sněmovně vytáhla z hlasovacího zařízení karty svých nepřítomných kolegů. Výbor dospěl k závěru, že nešlo o trestný čin, ale o urážku. Oznámil to předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) i poslankyně Drastichová. Rozhodnutí je konečné a Drastichová se proti němu nebude odvolávat. Tejc požadoval pro Drastichovou nejvyšší možný trest, pokutu ve výši jednoho měsíčního platu.

„Shodli jsme se na tom, že není možné ponechat tuto věc bez trestu,“ uvedl Tejc, který navrhoval postih vyšší, a to jeden celý poslanecký plat. Tejc je prý ale rád, že se výbor shodl na tom, že postup Drastichové byl porušením zákona a sankci udělil.

Hlasování o výši pokuty bylo podle předsedy výboru několik. Závěrečné usnesení však bylo schváleno podle něho jednomyslně. Je to poprvé, co výbor za takové jednání postih uložil, dodal Tejc.

Drastichová, ačkoli je členkou výboru, se celé jeho dnešní schůze neúčastnila. V místnosti byla, jen když událost vysvětlovala, a později aby se dozvěděla výsledek. „Nebyla nalezena skutková podstata trestného činu, nicméně došlo k urážce poslanců. Jsem si vědoma svého pochybení, to jsem také mandátovému a imunitnímu výboru sdělila. Jsem připravena nést za to postih, takže jsem postih přijala bez možnosti odvolání,“ řekla poslankyně. Členové výboru zkoumali situaci ze záznamů kamer v jednacím sále. Nepotvrdilo se prý podezření, že Drastichová za jiného poslance také hlasovala.

Drastichová vytáhla z hlasovacího zařízení karty dvou kolegů z poslaneckého klubu VV při procedurálním hlasování o prodloužení možnosti rozhodovat o zákonech až do noci. Snížila tím kvorum potřebné pro schválení návrhu. Jednací řád sněmovny takové manipulace s hlasovacím zařízením kolegů nedovoluje. Drastichová se za svůj postup ihned ve sněmovně omluvila a označila to za chybu. Nechtěla prý ovlivnit hlasování.

Se stejnou pokutou jako Drastichová vyvázl v minulosti David Rath (ČSSD). Výbor mu sankci udělil za to, že loni v říjnu nařkl ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) z opilosti. Rath se na rozdíl od Drastichové odvolal k plénu, sněmovna postih potvrdila.

Video Jana Drastichová údajně zmanipulovala hlasování
video

Jana Drastichová údajně zmanipulovala hlasování