Nad Českem zavládne deštivý podzim s průměrnými teplotami

Praha – Po slunečném září, kdy s koncem nepříliš vydařeného léta mnozí doháněli bronzový odstín kůže, se v následujících dnech definitivně přihlásí podzim, doprovázený sychravým počasím a teplotami nejvýše 15 stupňů Celsia. Deštivé počasí doplní ranní mlhy, navíc v noci teplota klesne pod bod mrazu. Začátkem listopadu také výše položené oblasti zasype sníh.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Viktor Chlad

Do konce tohoto týdne se budou nejvyšší denní teploty pohybovat mezi 13 až osmi stupni. Od čtvrtka by se měla zatažená obloha začít protrhávat, o víkendu by mohlo být skoro jasno. Vyjasnění s sebou ale přinese i pokles teplot, v noci může přituhnout až na minus dva stupně. Od příštího týdne by se krátce mohlo oteplit až na 17 stupňů, nebe se ale opět zatáhne.

„Oblačno až zataženo s občasným deštěm. Na začátku a na konci období méně oblačnosti, ojediněle mlhy,“ hlásí meteorologové na posledních deset říjnových dní. Přes den se rtuť teploměru vyšplhá na devět až 15 stupňů, ke konci měsíce se mírně ochladí na sedm až 13. Po západu slunce se ale opět ochladí na bod mrazu.

Polojasné počasí by se mohlo krátce vyskytnout ještě na začátku listopadu, podle ČHMÚ pak ale nebe znovu pokryjí mraky. Přes den už bude jen šest až 12 stupňů, postupně jen tři až devět. Noční teploty pak poklesnou až na minus tři, při vyjasnění až na minus pět stupňů. „Postupně až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, později od vyšších poloh srážky sněhové,“ uvedl ústav v předpovědi na první listopadovou dekádu. Sněhový poprašek přitom zasypal horské oblasti už nyní, například na hřebenech Krkonoš napadly dva centimetry sněhu.