Peake jde vstříc Nečasovi - chce vyjednat poslanecký klub

Praha – Vicepremiérka a bývalá místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake chce k dosavadním 6 spřízněným poslancům připojit minimálně další tři a utvořit tak plnohodnotný poslanecký klub, který by podpořil koaliční vládu. Peake tak reagovala na vystoupení premiéra Petra Nečase, který po schůzi stranického grémia se zástupci krajských sněmů ODS uvedl, že po ukončení spolupráce s Věcmi veřejnými staví budoucnost současné vlády pouze na podpoře tří poslaneckých klubů. Za vicepremiérkou dosud jasně stojí 6 bývalých poslanců VV, několik dalších straníků se ale prý stále rozhoduje. O případné spolupráci by Peake mohla jednat například s bývalým poslancem ODS Michalem Doktorem. Ten ve večerních hodinách sdělil, že do vznikající politické strany nevstoupí, spolupráci na bázi poslaneckého klubu se ale nevyhýbá. V rámci Interview ČT24 Peake naopak vyloučila, že by chtěla kontaktovat exposlance VV kolem Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, kteří jsou dnes nezařazení. 

Pro vytvoření oficiálního poslaneckého klubu je třeba mít minimálně 10 poslanců. Kromě jistých, tedy Dagmar Navrátilové, Viktora Paggia, Lenky Andrýsové, Jany Suché, Jiřího Rusnoka a Martina Vacka, tak Peake musí hledat další tři spojence. V opačném případě půjde v pondělí za premiérem s tím, že není schopna vyhovět „bezpečné většině“ ve sněmovně. „Je nepochybně sedm poslanců včetně mě, kteří jsou v tuto chvíli jasně se mnou. Je ale i nepochybně řada poslanců, kteří jsou nerozhodnutí a váhají,“ řekla Peake.

Premiér na večerním stranickém jednání vzkázal jasné podmínky: buď se vláda bude opírat o podporu tří plnohodnotných poslaneckých klubů, nebo povede zemi co nejrychleji do předčasných voleb. Pro Karolínu Peake to znamená vystupňovat vyjednávání. Sama ale uvedla, že svým kolegům hodlá spolupráci spíše nabízet než vnucovat. „Moje přemlouvání se opravdu omezuje na vysvětlování politického stylu, který chci prosazovat, a na tom, že nechci ustupovat od programu, za který jsme byli zvoleni. Je ale docela možné, že to není dostatečně silný přesvědčovací mechanismus. Já také neumím na někom vyloženě ležet celý den a vymlouvat mu díru do hlavy. To není můj styl a nevím, jestli možná na tu svoji slušnost nedoplatím,“ dodala s lehkým úsměvem vicepremiérka.

Karolína Peake na konferenci VV
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Situace vicepremiérky se zkomplikovala večerním vzkazem jednoho z dosud nerozhodnutých poslanců VV. Otto Chaloupka ze Spojených států vzkázal, že k nové platformě se nepřipojí. Peake má možnost jednat ještě s Radimem Vysloužilem, který si budoucí tábor zatím nezvolil. Dalším váhajícím je Milan Šťovíček, jenž je ochoten s platformou Karolíny Peake hlasovat pouze, pokud se bude držet programu. Klub Véčkařů ale zřejmě opouštět nechce.

Další nadějí pro „tábor Peakovců“ je i poslanec Michal Doktor. „Jsem v kontaktu už dlouhodobě s Michalem Doktorem, ale zatím jsme neprobírali možnou spolupráci v rámci jednoho poslaneckého klubu,“ vyjádřila Peake. Současný nezávislý poslanec se podle svých slov spolupráci nevyhýbá, ale pouze v rámci poslaneckého klubu. Přímý vstup do nové strany Doktor zatím vyloučil.

V úvahu tak přicházejí i další nezařazení poslanci, kteří navíc do sněmovny vkročili v barvách Věcí veřejných. Peake ale s jejich oslovením nepočítá. „Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka jsou pro mě i vzhledem k nedávnému soudnímu procesu stigmatizováni. Ten rozsudek zcela potvrdil tu verzi, že to z jejich strany byla zrada na stranu VV, že připravovali podlým způsobem podvod na Víta Bártu,“ sdělila Peake.

Hlavním zlomem pro její rozhodnutí odejít z Věcí veřejných prý byla poslední koaliční krize, kdy nesouhlasila s postupem stranického vedení. Ministrům za VV tehdy totiž uložilo podat podmíněné demise. „Myslím, že většinu času jsme udělali spoustu dobré práce, ale v těch posledních týdnech to nabralo takový spád a grémium VV se z mého pohledu začalo chovat naprosto iracionálně, že jsem odmítla v médiích obhajovat tyto kroky, protože nedokážu obhajovat a vysvětlovat kroky, se kterými se nemohu ztotožnit,“ vysvětlila.

Zatímco předseda VV Radek John nad odštěpenou skupinou neláme hůl a připouští možnou spolupráci v případě, že bude Peake a spol. prosazovat dosavadní stranický program, vicepremiérka tuto možnost výrazně zpochybňuje. „Obávám se, že v tuto chvíli jsou ty příkopy z čistě lidského hlediska poměrně hluboké, i když bych byla ráda, aby to možné bylo. Nemyslím si, že styl, který VV používaly k prosazování své politiky v posledních týdnech, byl udržitelný. A nemyslím si, že je akceptovatelný jak pro mě, tak pro koaliční partnery,“ prohlásila.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

„Měla jsem před sebou dvě možnosti - buď z politiky odejít úplně, což, uznávám, že by byla vůči Věcem veřejným čistší cesta. Rozhodla jsem se ale nakonec jít cestou možnosti ještě zkusit udržet tuto vládu, protože si myslím, že má v programu řadu dobrých věcí. Šla jsem do velkého rizika s vědomím, že se může stát i to nejzazší, co jsem nikdy nechtěla, tedy pád vlády.“

„Já slibuji v první řadě čestnou a čitelnou politiku, pracuji na tom velmi odpovědně, využiju ten časový prostor, který mi pan premiér dal a výsledek oznámím prvně panu premiérovi, ale byla bych velmi ráda, abych ani veřejnost nemusela dlouho napínat… Hodlám být suverénním koaličním partnerem, který nikomu nepodlézá, který si suverénně prosazuje svůj program, ale zároveň jasně a čitelně. To je politika, kterou, myslím si, stojí za to dělat.“