Müllerová by důchodovou reformu bez prováděcích předpisů nespouštěla

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) s vedením TOP 09 projednal jmenování bývalé senátorky Ludmily Müllerové ministryní práce. O jejím angažmá ve vládě rozhodne poté, co mu sdělí svou představu o vedení úřadu. Sejít by se měli příští týden v úterý, nová ministryně by tak do úřadu mohla být jmenována koncem příštího týdne. Pokud nakonec bude jmenována, čeká ji hned velký oříšek jménem důchodová reforma. Müllerová totiž uvedla, že bez prováděcích předpisů ji od ledna příštího roku spouštět nechce.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve čtvrtek potvrdil, že jako nástupkyni Jaromíra Drábka vybral Müllerovou. Jeho rozhodnutí podpořil výkonný výbor vládní strany. Nynější Drábkova poradkyně Müllerová uvedla, že resort je ve velmi složité situaci. Ráda by však pokračovala v započatých změnách.

Pravděpodobná ministryně bude muset rozhodnout o tom, zda od ledna spustit penzijní reformu. Prováděcí předpisy totiž vetoval prezident Klaus. Předchozí mnistr Jaromír Drábek sice zvažoval, zda by šla reforma spustit i bez nich, přikláněl se ale také spíše k jejímu odložení. Ludmila Müllerová uvedla, že bez prováděcích předpisů se jí do reformy nechce: „Za této situace, kdy nejsou sněmovnou propouštěny prováděcí předpisy, není rozumné důchodovou reformu spouštět.“

S tím souhlasí i opoziční ČSSD, která chce druhý pilíř odložit dlouhodobě. Otázkou je, zda proti prezidentskému vetu půjdou rebelové v ODS - někteří z nich totiž v minulosti prohlásili, že proti prezidentovi hlasovat nebudou.  

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Müllerová působila jako Drábkova poradkyně

Müllerová působila na MPSV před deseti lety jako náměstkyně, pak byla zvolena do Senátu a po odchodu z horní parlamentní komory pracovala jako Drábkova poradkyně. S prací na ministrstvu má tedy mnoho zkušeností.  „Byla před 10 lety náměstkyní na ministertvu. Od té doby, kdy není v Senátu, pracovala taktéž na ministerstvu. Zná ten barák opravdu důkladně,“ řekl o Müllerové šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Je před ní veliký kus práce, protože současná vládní koalice seniorům hodně ublížila, a já věřím a doufám, že by tuto situaci nová paní ministryně mohla vyřešit,“ řekl Zdeněk Pernes z rady seniorů České republiky. Podle jeho názoru je nejpalčivějším problémem seniorů v současné době finanční dostupnost bydlení, nelíbí se mu ale ani povinné zavedení sKaret.


Opoziční ČSSD dnes možné jmenování Müllerové do vlády ostře kritizovala. „Jestli nebude prověřovat, nebude dělat audit a nebude ji zajímat, co se na MPSV dělo, tak přejímá plnou odpovědnost jako ministryně tohoto úřadu za všechny maléry, nepořádky a za to, co se vyvalí,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Drábek oznámil, že na konci října odejde ze svého postu. Reagoval tak na aféru svého někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky, který je trestně stíhaný pro uplácení. Policie Šišku spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení, firmě OKsystem prý nabídli přidělení nejméně stomilionové zakázky za stažení stížnosti u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).