Nový hejtman: Miliardové projekty jsou pasé, střední Čechy budou šetřit

Praha – Žákovské jízdné i proplácení zdravotnických poplatků těm, kteří o to zažádají – dva diskutované kroky spojené se středočeskou politikou chce ČSSD zachovat i s novým hejtmanem Josefem Řihákem. Dosavadní senátor a starosta Příbrami bude oficiálně zvolen zastupitelstvem na dnešní ustavující schůzi. Opozici a komunistickým partnerům z krajské rady ale vzkazuje: Středočeský kraj pod jeho vedením bude šetřit – a to například ve zdravotnictví, respektive velkých investicích. Ústecký kraj zase představí vůbec prvního hejtmana z KSČM, Oldřicha Bubeníčka.

Zástupci středočeské sociální demokracie a KSČM podepsali dohodu o nové krajské vládě v pondělí večer. Přestože ČSSD komunistům umožnila přímé zastoupení v radě kraje, o koalici podle nich nepůjde. Spolupráce má formu dohody mezi oběma kluby. Podle opoziční ODS jde ale v podstatě o totéž, jako kdyby koalici uzavřeli.

„My jsme nabízeli spolupráci ODS a žádali jsme, aby podpořili menšinovou vládu sociální demokracie. Nevyšlo to, poté při prvním jednání TOP 09 řekla, že s námi jednat nebude vůbec. Nezbylo nic jiného než jednat s komunisty. A já si myslím, že ta jednání byla seriózní,“ komentoval nový hetman středních Čech. 

Středočeští komunisté si ale oproti počátečnímu jednání vymohli post jednoho náměstka a čtyři křesla v krajské radě - povedou oblast finanční kontroly, majetku, kultury a zdravotnictví. Sociálním demokratům připadne doprava, školství, životní prostředí, regionální rozvoj, finance a sociální věci. „My jsme byli připraveni na jakoukoliv variantu, není to z naší strany ústupek. Pro nás je směrodatné, že jsme sestavili vládu a budeme moci plnit náš volební program,“ uvedl v Interview ČT24 Řihák.

Podpis o zastupitelské dohodě mezi středočeskou ČSSD a KSČM
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška

Hospodaření Středočeského kraje si tak v krajské radě oba partneři rozdělí. ČSSD převezme přímý dohled nad nakládáním s rozpočtem, komunistům připadne kontrolní resort. Podle Řiháka je prý stabilní správa financí jasnou prioritou. „Já jsem z města Příbrami a my máme jedno z nejnižších zadlužení, co se týká měst, a tak bych chtěl hospodařit i na krajské úrovni,“ zmínil Řihák.

Jedním z výrazných témat nejen Středočeského kraje je zdravotnictví a finance nemocnic. Právě zde se chce nové regionální vedení podle Řiháka uskromnit. A protože od částečného proplácení nemocničních poplatků nechce ustoupit, hodlá šetřit hlavně v investicích. „Současné finanční prostředky nám stačí na provoz nemocnic, ale takový ten velký boom, kdy se opravovaly obrovské areály za stovky milionů korun - myslím, že touto cestou už dál nepůjdeme,“ dodal.

Josef Řihák, budoucí hejtman Středočeského kraje:

„My jsme zvyklí šetřit i na městě. Nechceme zadlužovat Středočeský kraj, doděláme veškeré investice, které jsou rozdělané, a poté někdy v květnu či červnu uvidíme, jak vypadá hospodaření, a poté můžeme znovu rozvíjet investice.“


Ve středních Čechách nicméně nevznikla klasická koaliční smlouva, ale pouze závazná dohoda o spolupráci dvou zastupitelských klubů. Na definitivním programu se obě strany mají dohodnout až při následném zasedání.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Nový hejtman: Miliardové projekty jsou pasé, střední Čechy budou šetřit

Ústecký kraj bude mít vůbec prvního komunistického hejtmana

První schůze čeká dopoledne taky nové zastupitele v Ústeckém kraji. Do jeho čela se postaví Oldřich Bubeníček, vůbec první krajský hejtman z řad komunistů. Ti budou mít v radě šest lidí, zbylých pět bude z řad ČSSD. „Každá strana zodpovídá za své lidi,“ poznamenal minulý týden Bubeníček.

Jedno z křesel náměstků obsadí bývalá sociálně-demokratická hejtmanka Jana Vaňhová, za jejíž vlády se v kraji rozmohly problémy kolem čerpání evropských miliard. Ty jsou jedním z témat, která musí nová krajská vláda urychleně řešit.