Heger: Výběrové řízení bych zvažoval, po dohodě ale šéfa VZP navrhla ODS

Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger v Událostech, komentářích přiznal, že sám za sebe by v případě volby nového šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny zvažoval výběrové řízení. Při obsazení nového vedení největší tuzemské pojišťovny ale převážily politické zájmy. Šéfa ministerského odboru Zdeňka Kabátka do nové funkce nominovala dle dohody ODS, jméno předsedy správní rady, kterým se stal Hegerův náměstek Petr Nosek, navrhla pro změnu TOP 09. Podle Hegera šlo o složité jednání, nicméně v souladu se zákonem. Ministr dlouho usiloval o odchod ředitele VZP Horáka kvůli hospodaření pojišťovny, toho docílil po nedávném doplnění členů správní řady.

Správní rada pojišťovny se poprvé sešla v novém složení. Poté bylo jasné, že z čela pojišťovny odejde dlouholetý ředitel Pavel Horák - rezignuje ke konci listopadu. Exposlanec Marek Šnajdr poté oznámil, že odstoupí z pozice předsedy správní rady, členem kolegia ale dál zůstane. „Bylo koaličně dohodnuto, že post předsedy správní rady, pokud bude uvolněn, tak ho obsadí člověk z ministerstva zdravotnictví, kterým se stal náměstek Nosek, a na ODS zbylo místo šéfa ředitele VZP. Bylo to zvoleno po dohodě, diskutovalo se o řadě změn. A ta volba padla na pana Kabátka,“ komentoval Heger.

Podle ministra je obsazování takto důležitého postu politickým procesem. Zákon sice v případě šéfa VZP neukládá povinnost vypsat výběrové řízení, samotná TOP 09 má ale ve svém programu například „prosazování otevřených výběrových řízení na vrcholné pozice ve státní správě a ve státem ovládaných firmách“.  

Leoš Heger (TOP 09), ministr zdravotnictví:

„Ten program nepadá, výběrová řízení se v řadě oblastí zpřísňují. Ve VZP, pokud se pamatuji, tak ta funkce nikdy nebyla obsazená výběrovým řízení. Je tak vysoká, že si žádá politickou dohodu a kompromis, a bylo velmi složité to dosáhnout… Není v tomto případě povinné a já myslím, že je možné i bez výběrového řízení vybrat člověka, který je kvalitní a zodpovědný.“


Během jednání rady sice padl návrh na výběrové řízení, ale posléze byl zamítnut. Kabátek tak v následném hlasování získal podporu 18 členů správní rady. Sedm lidí bylo proti, dva se zdrželi. Díky novým členům správní rady, kteří mají k Hegerovi blízko, tak VZP povede v příštích letech další ministrův spojenec - dlouhodobý ředitel pro resortní ekonomiku. „To bych pokládal za nejdůležitější. Doufám, že ta spolupráce mezi VZP a ministerstvem bude lepší,“ dodal ministr.

Zdeněk Kabátek podle informací ČT předeslal po svém zvolení, že by rád největší českou pojišťovnu především ekonomicky stabilizoval. Zatímco členové rady za koaliční strany se s vystoupením nového ředitele spokojili, opoziční prý nepřesvědčilo. Proti Kabátkovi v čele pojišťovny mají výhrady. „Inženýr Kabátek nikdy neřídil instituci ve zdravotnictví. Domnívám se, že ředitel VZP - největší pojišťovny - by měl být ředitel velké nemocnice nebo nějaké pojišťovny, popřípadě alespoň pobočky. Nemůže to být člověk, který žádnou takovou instituci nikdy neřídil,“ reagoval třeba člen správní rady Michal Sojka (ČSSD).

Heger spolupracoval s Kabátkem od nástupu do čela ministerstva v roce 2010. Tvrdí, že manažerské schopnosti nebo dobré vztahy s řediteli nemocnic jsou naopak předností budoucího ředitele. „Pro mě byla jeho nominace celkem odpovídající jeho charakteru práce a mých zkušeností s ním,“ dodal ministr.

Zdeněk KabátekZdeněk Kabátek (narozen 24. února 1970) působí jako vrchní ředitel pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Původním vzděláním technik začínal v temelínské jaderné elektrárně, vypracoval se tam na projektového manažera. Později Kabátek pracoval v písecké nemocnici, kde působil jako šéf provozu a zasedal v představenstvu. Zdravotnictví se věnoval i v soukromé sféře, zabýval se inženýrsko-investiční činností. Na ministerstvo přišel v roce 2006. Donedávna působil ve správní radě Oborové zdravotní pojišťovny, zasedá i v představenstvu Národního tkáňového centra.


Video Obměna v čele VZP tématem Událostí, komentářů
video

Obměna v čele VZP tématem Událostí, komentářů