Ukradl auto a přejel majitele, soud mu vyměřil 18,5 let vězení

Praha - Krajský soud v Praze dnes uložil Romanovi Hubenému 18,5 roku vězení za krádež dodávky, kterou pak přejel jejího majitele. Tragédie se stala letos v květnu ve Velvarech na Kladensku. Majitel auta na místě zemřel. Rozsudek není pravomocný, Hubený se odvolal. Případ tak poputuje k vrchnímu soudu. 

Případ se stal na konci května na náměstí Krále Vladislava. Majitel auta zašel do obchodu. Z něho pak uviděl, jak vůz někdo krade. Vyběhl z obchodu a snažil se zloděje zastavit, ten ho podle spisu přejel při prudkém vyjíždění z parkovacího místa. I přes pomoc kolemjdoucích a záchranářů muž zraněním podlehl. Podle soudu o vině rozhodly všechny provedené důkazy, protože do sebe zapadaly svědecké výpovědi, znalecké posudky i rekonstrukce. „Jde o trest přiměřený,“ uvedl předseda senátu Robert Pacovský.

Hubený byl už desetkrát odsouzen a měl zákaz řízení

39letý Hubený podle obžaloby vraždil úmyslně, aby se zmocnil auta. Motivem podle státního zástupce Tomáše Milce bylo nejspíš to, že měl soudem zakázané řízení a chtěl se vyhnout případném trestu. „Obžalovaný si musel být dobře vědom toho, že poškozený je před tím vozidlem a že pokud se rozjede, tak mu může těžkým vozidlem způsobit mimořádně závažná zranění,“ uvedl po vynesení rozsudku Milec. Hubený také musí pozůstalým zaplatit skoro jeden milion korun.

Obžalovaný vinu odmítl. U soudu tvrdil, že si nevšiml toho, že někoho přejel. Zdůvodňoval to například tím, že je na náměstí nerovný povrch. Soudní znalci připustili, že svoji oběť z auta nemusel vidět. „Máme za to, že si musel být přinejmenším vědom toho, že se ten člověk v bezprostřední blízkosti vozidla musí nacházet,“ trval ale na svém soudce Pacovský. O tom, že Hubený nejspíš nemluvil pravdu, svědčila také dnešní čtená výpověď jeho známého, se kterým do Velvar přijel. Krátce po incidentu mu prý volal a do telefonu říkal. „Já ho přejel, přejel jsem ho přes hlavu,“ přečetl soudce.  

Hubený svého činu litoval a hned se proti rozsudku odvolal. Nesouhlasil totiž z právní kvalifikací vraždy a chtěl, aby ji soud změnil na loupež nebo krádež v souběhu s ublížením na zdraví. 

Policisté po činu začali s pátrací akcí, do níž se zapojil i vrtulník. Ukradený vůz našli mezi Novými a Starými Ouholicemi několik kilometrů od Velvar. Údajného pachatele policisté zadrželi v tentýž den vpodvečer. Neštěstí, kterému přihlížela řada lidí přímo na náměstí, místními otřáslo. Mezi lidmi se o majiteli auta mluvilo jako o šikovném řemeslníkovi, který byl velmi oblíbený.

Video Reportáž Pavla Štrunce
video

Reportáž Pavla Štrunce