Zavládla zima: Tři umrzlí, hory okupují lyžaři a bezdomovci hledají azyl

Praha - Česko trápí silné mrazy, teploty se udrží pod nulou po celý víkend. Mrazivé ráno zažily hlavně Krkonoše a Jizerské hory. V mnoha velkých zimních areálech si lidé mohli díky přiznivému počasí užít první víkendové lyžování. Nízké teploty si ale vyžádaly už tři oběti, první, 67letý muž, umrzl v Plavech na Jablonecku, druhý, 58letý muž, u Hradce Králové a třetí 47letá žena v Rožnově pod Radhoštěm.

 

„Lékař na těle muže neshledal žádné stopy, které by nasvědčovaly útoku či násilí jiné osoby. U sebe měl i osobní věci. Podle slov lékaře zemřel muž s největší pravděpodobností v důsledku silného podchlazení v souvislosti s nočními mrazy,“ uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Okolnosti smrti muže policie zjišťuje. Podle sousedů žil jako tramp v maringotce na okraji obce.

Není vyloučena ani varianta, že v tragické smrti mohl svou úlohu sehrát alkohol. Právě od konzumace alkoholu policisté a zdravotníci kvůli silným nočním mrazům odrazují. Obezřetnost ale doporučují i seniorům, dětem a nemocným lidem. Ti všichni by v mrazivých dnech měli svůj pobyt venku omezit.

Z důvodu nízkých teplot v severních Čechách praskají azylové domy a noclehárny pro lidi bez domova ve švech. Třeba ve středisku Naděje v liberecké čtvrti Kateřinky nocovaly dnes tři desítky lidí, kapacita je přitom 24. „Nikoho neodmítáme, když nejsou lůžka, umožňujeme lidem přečkat mrazivou noc alespoň v teple na židli,“ potvrdil tamní pracovník.

Mráz kombinovaný s inverzním počasím nepřispívá ani čistotě vzduchu. Nejhůř se dýchá v Mostě a okolí – v Lomu na Mostecku překročila po poledni hodinová koncentrace polétavého prachu 270 mikrogramů na metr krychlový, v samotném Mostě 240 mikrogramů. Jen o málo lepší je situace v Litoměřicích a Ústí nad Labem. Nadlimitní je nicméně podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu znečištění na většině stanic v Ústeckém kraji. K výrazném zhoršení kvality ovzduší došlo i na severní Moravě.

Opatrnost je třeba hlavně na vedlejších silnicích

Silničáři varují řidiče, aby zejména na silnicích ve vyšších polohách a na silnicích nižších tříd jezdili se zvýšenou opatrností – může na nich ležet zledovatělá nebo uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Sněhové přeháňky komplikovaly po ránu jízdu řidičům na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, v okolí Prachatic a v jihočeské části Šumavy.

KDE BYLA NEJVĚTŠÍ ZIMA?

Největší mráz byl na Jizerce v Libereckém kraji, rtuť zde spadla pod minus 27 stupňů. U rašeliniště v Kořenově-Jizerce přituhlo na minus 27,8 stupně Celsia, v samotném Kořenově bylo jen o 0,4 stupně tepleji. Tyto hodnoty ale tamní rekordy nepokořily.

Ze dvou desítek stanic, kde měřené teploty v noci překonaly dosavadní maximum, bylo největší chladno v Bedřichově, 22,4 stupně pod bodem mrazu. Dosavadní 22 let starý rekord byl minus 17,1 stupně.

Na minus 20,9 stupně spadla rtuť v Rýmařově, čímž byl rekord z roku 1980 překonán o 1,5 stupně.

Harrachov hlásí minus 19,6 a pokoření 25 let starého rekordu o 3,5 stupně.

V Teplicích bylo s minus 15,1 stupně Celsia překonáno maximum z roku 1925.

Lysá hora - meteorologická stanice„Podobně nízké teploty budeme zaznamenávat ještě v noci na neděli. Očekáváme minimální teploty minus osm až minus 13 stupňů Celsia, při sněhové pokrývce ojediněle kolem minus 17 stupňů Celsia,“ varoval ČHMÚ.


Hlavní tahy a dálnice jsou většinou holé, suché a sjízdné. I na nich ale může vozovka namrzat, protože při nízkých teplotách ztrácí sůl svou účinnost.

Podmínky pro lyžaře jsou vynikající

Na českých horách o tomto víkendu postupně začíná lyžařská sezona. Vleky se rozjely například v Koutech a Ramzové v Jeseníkách, v jihočeském Lipně a na sjezdovce Horal ve Velkých Karlovicích. Lyžaři zamířili také na liberecký Ještěd či na Fajtův kopec na Žďársku. Už v týdnu se začalo lyžovat na Černé hoře a ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších, milovníci zimních sportů mohou vyrazit i do velkých šumavských či krušnohorských skiareálů.

Na sjezdovkách leží až půl metru převážně technického sněhu. V mnoha areálech se jezdí za mimosezonní ceny. V dalších střediscích, například v Rokytnici či Harrachově, hodlají zahájit sezonu příští víkend, zatím využívají mrazu a sjezdovky uměle zasněžují.

Video Na Česko udeřil mráz
video

Na Česko udeřil mráz

Na Česko udeřil mráz

08.12.2012 Zprávy 12

Reportáž Antonína Šimůnka

Vstup Oldřicha Borůvky ze Špindlerova Mlýna

Podmínky na horách by měly být velmi dobré – očekává se slunečno, slabý vítr a ve výšce tisíc metrů teploty kolem minus 7 stupňů. V nížinách jasno až polojasno, teploty od minus 2 do minus 6 stupňů.

Zítra bude během dne od západu přibývat oblačnost – v Čechách a na Českomoravské vrchovině lze postupně očekávat sněžení. Sílit bude i vítr.