Soud zčásti zrušil amnestii pro katarského prince

Praha - Odvolací pražský městský soud částečně zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního viněného v Česku ze zneužívání nezletilých dívek. Obvodní soud pro Prahu 2 se tak musí znovu zabývat skutky, které člen katarské královské rodiny podle obžaloby spáchal po 1. lednu 2005.

Prvoinstanční soud na základě amnestie bývalého prezidenta Václava Klause zastavil před nedávnem celý Sáního případ, státní zástupce ale proti rozhodnutí podal stížnost. „Městský soud v Praze stížnosti částečně vyhověl,“ uvedl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Podle něj tak obvodní soud musí přezkoumat svůj verdikt u devíti z celkem 15 útoků na dívky, kterých se katarský princ údajně dopustil.

Člen katarské královské rodiny byl v Česku v květnu 2005 nepravomocně odsouzen za sexuální kontakty s mladistvými a nezletilými dívkami k trestu 2,5 roku vězení. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale rozhodl o předání kauzy do Kataru. V srpnu 2005 tak ČR Sáního vydalo, propustilo ho také z vazby, ve které strávil 340 dní.

Princ byl po příletu do Kataru zatčen, strávil dva dny ve věznici a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil. Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu.

Podle vyjádření tehdejšího mluvčího pražského městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že princ byl již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se kauzou zabývat. Soudce proto rozhodl, že bude stíhání pokračovat, a nařídil odvolací jednání. Začátkem roku 2011 pak soudce vydal na Sáního mezinárodní zatykač, protože se do Kataru nepodařilo doručit soudní usnesení a předvolání.