Soud v Ženevě uvolnil Česku peníze. Nepatří státu, tvrdí Diag Human

Ženeva - Švýcarský soud uvolnil peníze, které měla Česká republika zablokované na účtech kvůli sporu se společností Diag Human. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Společnost Diag Human vede s Českem letitý spor o osmimiliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou. Podle společnosti ale uvolněné peníze státu nepatří.

Ženevský soud prohlásil, že rozhodčí nález z roku 2008, na jehož základě se firma domáhá odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou a exekuce vůči ČR, není závazný. Proto jej nelze na území Švýcarska vykonat, sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Obdobné rozhodnutí podle ní nedávno vydal i curyšský soud. „Soud zrušil 24. června 2013 na základě opravného prostředku ČR obestavení účtů, které prohlásil za porušení státní imunity ČR,“ uvedla Plívová. Podle ní ale zatím verdikt není pravomocný a firma se může odvolat.

„Ženevský soud první instance v jednom z pobočných soudních sporů rozhodl o uvolnění účtů obžalovaných v kauze podvodu a praní špinavých peněz, spojených s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS),“ uvedl právní zástupce firmy Jan Kalvoda. Podle něho prostředky nepatří ČR, která v trestní kauze před švýcarským soudem v Bellinzoně vůbec nefiguruje. Peníze státu jsou prý stále zablokovány.

  • Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Jana Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.
  • „Hlavním argumentem soudu pro jeho rozhodnutí byl fakt, že Diag Human není švýcarská společnost, vůči které by soud ze zákona ve sporu proti třetím stranám vyhovět musel,“ vysvětlil právník. Diag Human podle něho vyčká na výsledek trestního řízení v kauze MUS a poté znovu a zmrazení finančních prostředků požádá.

Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění začala obracet od počátku roku 2011 na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud. Odvolací senáty ve Francii i v Rakousku ale prvoinstanční verdikty změnily. Naposledy rakouský Nejvyšší soud koncem dubna definitivně zastavil exekuční řízení vedené proti České republice.

Společnost zažalovala ČR také u soudů v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Loni v létě pak firma stáhla návrh na exekuci ve Spojených státech. Uvedla však, že je stažení návrhu vedeno pouze snahou urychlit řízení, neboť jakýkoliv výrok evropského soudu o vykonatelnosti je podle amerického zákona i mezinárodního práva okamžitě a automaticky vykonavatelný i ve Spojených státech.