Policie zabránila střetu demonstrantů s Romy na sídlišti Máj

České Budějovice – Několik stovek lidí se po protestní akci na náměstí v Českých Budějovicích vydalo na sídliště Máj, kde žije početná romská komunita. Policie jim ale zabránila v přístupu na sídliště, po vyhrocených konfliktech záchranáři ošetřili deset lidí, z toho tři policisty, kteří byli převezeni do nemocnice. Cílem protestujících původně bylo vyjádřit svou nespokojenost s častými problémy v soužití na městském sídlišti. Při předem ohlášené akci ale provolávali někteří účastníci rasistická hesla – 30 osob policie zadržela.

Konání protestního shromáždění pořadatelé ohlásili do lokality českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Někteří účastníci ale dávali najevo, že se následně přesunou na sídliště Máj. Z davu shromážděných se také ozývala hesla jako „Čechy Čechům“ nebo „Černý svině“.

Účastníci pochodu se zastavili na ulici Jaroslava Bendy. Tam také došlo k prvnímu střetu mezi pořádkovou službou a protestujícími, neboť policisté se snažili dav vytlačit dál od sídliště. Použili k tomu například výstražné granáty. Protestující po nich zase házeli kameny a lahve. Zapálili také popelnice a ničili policejní auta.

„Naše shromáždění skončilo před 17:00 na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit,“ sdělil pořadatel akce Michal Choura.

Video V Českých Budějovicích se střetli policisté s extremisty
video

V Českých Budějovicích se střetli policisté s extremisty

V Českých Budějovicích se střetli policisté s extremisty

29.06.2013 Z23

Události: Telefonát Kristiny Vrkočové

V ulici Jaroslava Bendy se nashromáždilo pravděpodobně více než tisíc lidí. Policie vyslala na místo stovky příslušníků. Ulicemi Máje pochodovala i řada místních obyvatel, kteří vyjadřovali svou nespokojenost s poměry na sídlišti. Podle reportérky ČT Kristiny Vrkočové se situace na místě postupně uklidňuje. Jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická ujistila, že pořádkové jednotky budou situaci na místě i v celém městě pečlivě monitorovat až do ranních hodin.

Na místo zamířily dvě posádky záchranářů

Na sídliště vyjel také vůz záchranné služby. Její členové museli ošetřit deset lidí. „Jednalo se o lehčí zranění, ale vzhledem k tomu, že situace na Máji je dost vážná, vyšleme na místo ještě jeden náš vůz, jehož posádka bude připravena zasáhnout v případě potřeby,“ informovala mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.

Pořadatelé tvrdí, že protestem chtěli poukázat na problematické soužití s početnou komunitou sociálně slabších, jejíž většinu tvoří Romové. Shromáždění je prý reakcí na nedávný incident. Při něm se údajně dostalo do konfliktu na dětském hřišti několik desítek dospělých.

Juraj ThomaJuraj Thoma (OPB), primátor Českých Budějovic:

„Čas od času to vybublá v nějaký problém. Ale Máj rozhodně není Chanov nebo jiné problémové sídliště v republice. Všichni víme, že tady žije početná skupina romských spoluobčanů, kteří mají úplně odlišný životní rytmus a chovají se jinak než většinová populace, což samozřejmě rozpaky a napětí vyvolává. Ale dlouhodobý brutální konflikt tady neexistuje.“


Na samotném sídlišti se též konalo shromáždění – ovšem za lepší sousedské vztahy. Pořádalo jej občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou. Akce na Máji se účastnilo několik desítek lidí a proběhla v poklidu.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (OPB) uvedl, že podobné protestní akci, která se konala na náměstí, nemůže město zabránit. „Organizátoři mají pouze oznamovací povinnost, a tu splnili,“ potvrdil Thoma. Fakt, že se shromáždění změnilo v pochod na Máj a následné střety s policisty, primátora překvapil. Podle něj dlouhodobá situace na sídlišti není tak dramatická, jak by se mohlo zdát.