Obrana chce uzavřít smlouvu na servis letadel CASA za 331 milionů

Praha - Ministerstvo obrany chce uzavřít smlouvu s firmou Airbus Military na servis dopravních letadel CASA v hodnotě 331 milionů. Úřad má v úmyslu také uzavřít smlouvu s Omnipolem na servis letounu vládní letky Challenger za 195 milionů korun.

Armáda má k dispozici čtyři španělská transportní letadla CASA. Smlouva se společností Airbus Military se má týkat let 2014 až 2017. Během nich firma zajistí takový servis, který nemůže armáda obstarat sama, uvádí materiál ministerstva obrany. Součástí služeb má být i školení leteckého a technického personálu.

Další smlouvu chce obrana uzavřít se společností Omnipol, která má zajistit servis letadla Challenger, jímž cestují zejména ústavní činitelé. Smlouva má platit v letech 2013 až 2016. S plány ministerstva obrany se dnes na zřejmě posledním zasedání seznámila vláda Petra Nečase (ODS) v demisi.

Ministerstvo obrany nemá kvůli rozpočtovým škrtům peníze, aby v nejbližší době nakoupilo nová letadla do takzvané vládní letky. O nákupu letadel, která by nahradila dosluhující stroje Jak-40 a Challenger, vláda již v minulosti dvakrát rozhodla. Stát ale dosud nové letouny nekoupil. Obrana proto situaci řeší důkladným servisem těchto strojů.

Ministerstvo obrany
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Další plánované zakázky v rezortu obrany:

  • modernizace ovládacího a monitorovacího systému letišť: 10 milionů Kč (Transcon Electronic Systems)
  • výcvik pilotů na vrtulníkovém trenažéru v letech 2014-2017: 72 milionů Kč (HTP Ostrava CZ)
  • údržba a servis informačního systému pro podpory letadel L-159: 36 milionů Kč (INNA)

Vláda dnes projednala také záměr ministerstva na revizi letadla L-410 a obměny jeho vybavení. Zakázku má realizovat firma Aircraft Industries ještě letos a úřad za ni chce zaplatit 26 milionů korun. Údržba čeká i bezpilotní průzkumný prostředek Raven. Opravit ho má dodavatelská společnost Pramacom - HT za zhruba 6,5 milionu.