Stropnický přistál v hlavním městě Bamaka a přejel do výcvikového centra v Kati. V současnosti v Bamaku působí 34 vojáků, kteří hlídají velitelství celé operace sídlící v bamackém hotelu Nord Sud. Další čtyři vojáci působí na výcvikové základně v Kati. Trénují zdejší ozbrojené síly, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země.
Česká armáda se postupně stahuje z Afghánistánu, kde ve velkém měřítku působila v uplynulých letech. Těžiště zájmu ozbrojených sil Západu se čím dál více přesouvá právě na „černý kontinent“. „Výcviková mise v Mali se pro EU i českou armádu stává jednou z nejdůležitějších zahraničních operací,“ podotkl Stropnický.
Platný mandát počítá s maximálním nasazením 50 českých vojáků do výcvikové mise. „V pondělí předkládám vládě návrh na prodloužení české účasti v misi EUTM do konce letošního roku, výhledově bychom chtěli v této misi pokračovat i v dalších letech,“ uvedl Stropnický.
Před rokem zahájila Francie operaci Serval namířenou proti extremistům napojeným na teroristickou skupinu al-Káida, kteří v roce 2012 obsadili sever Mali. Následně se připojila Evropská unie s výcvikovou misí. V jejím rámci Češi nejprve chránili velitelství v hlavním městě Bamaku a později se zapojili do výcviku maliských ozbrojených sil. Evropská unie prodlouží svou výcvikovou misi v Mali o dva roky, tedy do května 2016. Zahájena bude doplňující civilní mise EU, která má pomoci s výcvikem nearmádních bezpečnostních agentur - tedy policie či národní gardy.
