Lékaři poznají leukemii už za pár hodin

Brno - Objev lékařů brněnské Masarykovy univerzity (MU) urychlí diagnostiku nejčastějšího typu leukemie u dospělých a zavčas rozpozná plísňová onemocnění na plicích. Nové testovací sady, které si škola nechala patentovat, tak výrazně zrychlí diagnostiku - z týdnů na hodiny.

„Díky novému patentu můžeme zjistit, zda je nemoc agresivní a bude vyžadovat intenzivní léčbu, nebo bude spíš klidnější a lze pacienta zvát na kontroly po delší době,“ vysvětlil lékař Michael Doubek. Dva nové patenty Lékařské fakulty MU našly uplatnění v praxi v podobě nových testovacích sad.

První z patentů má pomoci včasnému odhalení infekčního onemocnění nazvaného plicní aspergilóza, které se projevuje jako běžný zápal plic. Velmi rychle se ale zhoršuje a bez včasné léčby končí smrtí. Diagnostikovat tuto nemoc je však obtížné. „Pro odhalení onemocnění je nutné provést pacientovi výplach plic fyziologickým roztokem a pak čekat i několik dnů až týdnů, zda v tomto vzorku začne plíseň růst,“ vysvětlila nevýhodu tradičních metod lékařka Martina Lengerová.

Video Testovací sadu popisuje lékařka Martina Lengerová
video

Testovací sadu popisuje lékařka Martina Lengerová

Podle ní vědci navrhli postup, při kterém by v roztoku nehledali plíseň, ale pouze její DNA. „Navrženou metodou jsme schopní odhalit přítomnost DNA čtyř nejčastějších původců aspergilózy. Výsledky tak můžeme získat už během několika hodin, a významně tím zrychlit stanovení diagnózy,“ doplnila Lengerová.

Druhá ze sad má pomoci lékařům rychleji a přesněji stanovit vývoj chronické lymfocytární leukemie, která je nejčastějším typem leukemie u dospělých. „Leukemie může být pro člověka smrtelná,“ připomenul Doubek. Lékaři k diagnostice využijí molekulárně-genetickou analýzu z krve pacienta.

Soukromá firma, která patent od školy koupila, už obě diagnostické sady běžně nabízí nemocnicím. Nechce se přitom omezit jenom na ČR, odbyt shání po celé Evropě.