Dlouhodobá předpověď: Přijdou chladnější dny, sem tam má bouřit

Praha – V nadcházejících čtyřech týdnech avizují hydrometeorologové z ČHMÚ mírné ochlazení a bouřky. Nejvyšší teploty ve dne odhadují mezi 17 až 27 stupni. Množství srážek bude asi celkově průměrné, ale kvůli bouřkám může na některých místech pršet vydatně.

Zdroj: Facebook Počasí ČT Autor: Petr Mazanec‎

Rozpětí nejvyšších denních teplot se v jednotlivých týdnech v období od 16. června do 13. července nebude příliš lišit. Začátek července ale bude zřejmě mírně teplejší než konec června. V příštích dvou týdnech totiž bude horní hranice maximálních teplot podle ČHMÚ dosahovat asi 25 stupňů a horní hranice nejnižších nočních teplot zhruba 13 stupňů Celsia. V dalších dvou týdnech se nejvyšší denní teploty mají pohybovat kolem 27 stupňů.

Dlouhodobá průměrná teplota od poloviny června do poloviny července činí podle meteorologů 17,6 stupně Celsia. Nejchladnější byl přelom června a července v roce 1980, kdy průměr činil 13,9 stupně, a naopak největší horka byla v roce 2006, kdy průměr dosáhl 20,9 stupně Celsia.

Průměr srážek pro období od 16. června do 13. července činí 76 milimetrů, tedy 76 litrů na metr čtvereční. Nejméně napršelo v roce 1976, a to jen 15 milimetrů, nejvíce v roce 1954, kdy spadlo 167 milimetrů. Letos by se srážky za celou republiku neměly odchýlit od průměru, ale situace na jednotlivých místech Česka se bude zřejmě výrazně lišit kvůli bouřkám.