ČR získala švýcarský rozsudek v kauze MUS a tím i naději na miliardy

Praha – Česká republika se dostala ke klíčovým pasážím rozsudku švýcarského soudu v kauze Mostecké uhelné společnosti. Ty jí můžou pomoci získat zpět část ze 14 miliard korun zablokovaných na tamních účtech. Podle ministerstva financí dokumenty poskytl státu sám soud. Švýcarské noviny před měsícem psaly, že český stát nemá na dokumenty nárok. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových to ale později popřel.

O část rozsudku, která se týká České republiky, požádalo Švýcarsko české ministerstvo financí. „V tuto chvíli ho analyzujeme a samozřejmě zvážíme další možné kroky,“ řekl České televizi mluvčí resortu Marek Zeman. Zásilka se soudními dokumenty může pomoci státu ve snaze získat miliardy zablokované na švýcarských účtech exmanažerů MUS.

Detaily operace stát zatím odmítá zveřejnit. Chce ale využít kliček, které umožňuje švýcarský právní řád, a podat i nové žaloby u tamních civilních soudů. „Když všechno půjde velmi dobře, tak je to běh třeba na dva roky,“ podotkl náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Stát navíc počítá i s tím, že by se mohl dostat i k více než miliardovému majetku bývalých manažerů v Česku. „Domníváme se, že jde o výnosy z trestné činnost a ty je možné případně i konfiskovat,“ uvedl státní zástupce Petr Šereda.

Čmejlovi detektivové zablokovali luxusní residenci na Sázavě

Největší část obstaveného majetku je po zemřelém Luboši Měkotovi, následuje Marek Čmejla. Tomu detektivové zablokovali zejména domy a pozemky včetně luxusní residence u Sázavy. V kauzách ve Švýcarsku ani v Česku ovšem zatím nepadl pravomocný rozsudek. Švýcarská prokuratura už ale spolupracuje s českými žalobci a nevylučuje, že může bývalé manažery v budoucnu obvinit i z dalších trestných činů.

Na odvolání proti švýcarskému verdiktu mají odsouzení poslední dva týdny. Podle jejich mluvčí Kateřiny Zelenkové termín stihnou. „Soud prezentuje takovou verzi příběhu, která se ve skutečnosti nikdy nemohla odehrát,“ dodala. Sami obžalovaní přitom v minulosti švýcarské soudnictví označovali za spravedlivější než justici v Česku. „Jsem rád, že se to celé odehrává tady. Plně důvěřuji v jejich neutralitu,“ prohlásil obžalovaný Antonín Koláček loni v říjnu.

Švýcarský soud potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině. Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle tribunálu škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun.