ČR nemusí platit Diag Human miliardy korun, firma ale tvrdí opak

Praha - Stát definitivně vyhrál 18letý spor s Diag Human a nebude muset platit firmě požadovaných deset miliard korun. Podle právníků ministerstva zdravotnictví, kteří od pátku zkoumali rozhodnutí přezkumného senátu, rozhodnutí dává jednoznačně za pravdu České republice. Společnost Diag Human ale tvrdí opak. 

Video Události: Stát zřejmě vyhrál spor s Diag Human
video

Události: Stát zřejmě vyhrál spor s Diag Human

Podle ministerstva se rozhodci ztotožnili s názorem státu, že o věci bylo již jednou rozhodnuto v roce 2002. „Přezkumný rozhodčí senát fakticky konstatoval, že veškeré právní kroky po zmiňovaném rozhodnutí v roce 2002 jsou ve skutečnosti neplatné. Slovy právního světa označují rozhodci tato rozhodnutí za nicotná a bez právních účinků. A to se týká i pro Českou republiku důležitého rozhodnuti o platbě deseti miliard z roku 2008,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.

„Přezkumný rozhodčí senát fakticky konstatoval, že veškeré právní kroky po zmiňovaném rozhodnutí v roce 2002 jsou ve skutečnosti neplatné. Slovy právního světa označují rozhodci tato rozhodnutí za nicotná a bez právních účinků. A to se týká i pro Českou republiku důležitého rozhodnuti o platbě deseti miliard z roku 2008,“ dodal Kotris.

„Rozhodnutí by mělo být definitivním koncem sporu s Diag Human. Česká republika už by této společnosti neměla dát ani korunu, což považuji za nejdůležitější,“ shrnul ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).


„Předpokládáme, že se Diag Human bude ještě snažit kalit vodu a snažit se vytvářet zdání nároků, které neexistují. Ale myslíme si, že začínají tahat za výrazně kratší konec a z hlediska právních postupů nemají velkou šanci,“ dodal v Událostech ČT ministr.

Obsah rozhodnutí je velice složitým právním textem a odborníci ho dále zkoumají.

Diag Human
Zdroj: ISIFA/ČT24/www.diaghuman.eu
Autor: Vojtěch Rejl

Společnost Diag Human v sobotu oznámila, že aktuální výsledek přezkumu „nepozměňuje ani neodkládá konečný rozhodčí nález, a ten proto nabyl právní moci“. Proti platnosti rozhodčího nálezu z roku 2008 už podle ní neexistují opravné prostředky. Ukončením přezkumného řízení se navíc podle firmy odstranila překážka, kterou zahraniční soudy zdůvodňovaly zamítnutí vykonatelnosti výsledku arbitráže. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda sdělil, že sobotní tiskové prohlášení firmy Diag Human obsahuje vše. „Arbitráž je zastavena a konečný rozhodčí nález z roku 2008 zůstává zachován,“ dodal. Firma se podle něj podrobněji vyjádří v nejbližších dnech. 

V srpnu 2008 stát arbitráž s Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou prohrál a byl odsouzen zaplatit firmě Diag Human 8,33 miliardy korun jako náhradu škody a úroky ke konci července 2007. Vláda se tehdy proti rozhodnutí odvolala. Diag Human se kvůli svým finančním nárokům začala v roce 2011 obracet na soudy v zahraničí. Řízení zahájila před soudy v USA, Lucembursku, Británii, Rakousku, Švýcarsku a Francii, v posledních čtyřech však neuspěla. Například francouzský soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na ČR vymáhat v exekuci více než osm miliard korun, které byly firmě přiznány v arbitráži, protože daný rozhodčí nález není pravomocný.