Dalík žádal o úplatek, potvrdil klíčový svědek

Praha – Lobbista Marek Dalík si v pražské restauraci řekl o téměř půlmiliardový úplatek, potvrdil jeden z klíčových svědků a bývalý manažer firmy Steyr Stephan Szücs, na základě jehož svědectví policisté Dalíka vyšetřovali. V kauze, která se týká údajné korupce při pořízení obrněných aut Pandur pro českou armádu, hrozí Dalíkovi za pokus o podvod až deset let vězení.

Dalíkův advokát Tomáš Sokol byl s výpovědí Szücse spokojen. O úplatku podle něj nepadlo „ani slovo“. „Každý ať si udělá obrázek sám. Mě velmi potěšil,“ uvedl Sokol k výpovědi cizince.

Szücs v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce tuto možnost neměl. Dalík vinu odmítá.

Bývalý manažer Steyru dnes před soudem svojí výpověď zopakoval. Podle něj setkání v Praze navazovalo na předcházející schůzku v Brně a týkalo se vyjednávání o pandurech. „Obsahem bylo, zda by bylo možné projekt Pandur zredukovat. Bylo nám řečeno, že si Česko nemůže nebo nechce projekt v původním rozsahu dovolit,“ řekl Szücs.

Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107. „Měl jsem dojem, že je připravena dobrá cesta pro další spolupráci,“ popsal setkání v Praze Szücs. Když se schůzka blížila ke konci, tak podle něj k soukromému rozhovoru na chvíli odešel někdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a jeden ze zbrojařů. Obsah tohoto rozhovoru měl být poměrně nevýznamný. „Když byli mimo, tak nám Dalík sdělil, že by pro další spolupráci bylo potřeba uhradit tři krát šest milionů eur,“ uvedl Szücs, který po ukončení jednání o tom prý informoval nadřízené a ti se obrátili na americké velvyslanectví.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků 10. listopadu, svědčit bude přes videokonferenci i Szücsův nadřízený Lutz Kampmann.

Video Dalík žádal o úplatek, potvrdil klíčový svědek
video

Dalík žádal o úplatek, potvrdil klíčový svědek

Dalík žádal o úplatek, potvrdil klíčový svědek

Události