Náměstci Kulhánek a Dvořák končí na ministerstvu obrany

Praha – Ministerstvo obrany přichází o dva náměstky. Úřad totiž opouštějí náměstek pro obranné akvizice Bohuslav Dvořák a náměstek pro legislativu a veřejnou diplomacii Jakub Kulhánek. Dvořáka nahradí současný první náměstek na obraně Jiří Borovec, potvrdil sám ministr obrany Martin Stropnický.

Zatímco Bohuslava Dvořáka vystřídá první náměstek na obraně Jiří Borovec, jeho kolega Kulhánek pouze vymění instituci. Na žádost premiéra Bohuslava Sobotky totiž přesidluje na ministerstvo zahraničí, kde bude od 1. listopadu působit ve funkci náměstka ministra zahraničí pro aktuální politické otázky a mezinárodní bezpečnost.

„Pan náměstek Kulhánek odchází v podstatě z rozhodnutí strany sociální demokracie, protože to byl politický náměstek,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický. Očekává však, že mu výhledově premiér předloží náhradníka. „Já si myslím, že pan Kulhánek se projevil na ministerstvu obrany jako velmi schopný náměstek, a myslím si, že bude užitečné, pokud posílí ještě tým ministra Zaorálka na ministerstvu zahraničí,“ řekl ke změně premiér Sobotka.

Ke druhé výměně ve svém úřadu Stropnický uvedl, že Dvořáka jako náměstka pro akvizice vybral po svém nástupu do funkce, protože byl přesvědčen, že je užitečné mít na tomto místě vojáka, který bude mít přímou vazbou na armádu. „Myslím si to doposud a určitě tam udělal svoji práci,“ poznamenal k Dvořákovu dosavadnímu působení. Ten ještě nějaký čas zůstane mezi Stropnického poradci.  

Ministr ale zároveň uvedl, že v prvních měsících své činnosti považoval za nejdůležitější zajistit finance pro resort, což měl na starosti první náměstek Borovec. V dalším období ale pokládá za nejdůležitější právě oblast akvizicí výzbroje a výstroje.