Čeští vědci možná naznačili cestu k objevu léku na Alzheimera

Praha - Čeští vědci zřejmě objevili klíč ke včasné diagnóze Alzheimerovy nemoci a možná i naznačili cestu k objevu léku. Zjistili totiž, že v mozku pacientů jsou místně zvýšené protilátky specifické právě pro tento typ demence. Alzheimer je nevyléčitelné onemocnění mozku. Rozvoj se zatím dá jen zpomalit, pokud se léky nasadí včas. Nemocí trpí 140 000 Čechů. Se stárnutím populace ale počet pacientů stále roste, v roce 2050 jich může být v Česku až 225 000.

O objevu informoval Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví/Psychiatrického centra Praha, který je šéfem výzkumného týmu. Na studii se podílí také odborníci z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Při Alzheimerově nemoci se do mozku ukládají špatně svinuté či poškozené bílkoviny beta-amyloid a tau protein. V poškozené formě zanášejí mozek a ničí ho. Tau protein a další bílkovina neurofilamenta tvoří kostru nervové buňky. Pokud je kostra poškozena, nervová buňka se může rozpadnout.

Ve světě se pokusně očkovaly myši proti beta-amyloidu a jejich mozek se od nánosů vyčistil. U lidí ale postup nezabral. Český vědecký tým se proto zaměřil na tau protein a neurofilamenty. Pět let zjišťoval rozdíly v imunologické situaci u 80 dobrovolníků rozdělených do čtyř skupin: zdravých seniorů, seniorů se zánětlivými nemocemi nervové soustavy, pacientů s Alzheimerem a pacientů s jinými formami demence.

Ukázalo se, že množství protilátek proti tau proteinu a neurofilamentům v krvi i mozkomíšním moku celkově bylo u zdravých lidí vyššího věku a pacientů s Alzheimerovou chorobou zhruba stejné. Když se vědci zaměřili na určitou část protilátek přímo lokálně vytvořených v blízkosti nervové soustavy, zjistili, že u pacientů s Alzheimerem je množství významně vyšší než u ostatních. Vědci proto očekávali, že podobná reakce nastane i u pacientů s jinými formami demence. Jenže tomu tak nebylo. U Creuzfeldt-Jacobovy nemoci, lidské varianty nemoci šílených krav, například prudce stoupá množství bílkovin tau proteinu a neurofilament v mozkomíšním moku, protilátky ale zvýšené nebyly.

Vědci hledají pro další výzkum dobrovolníky

Tuto skutečnost nepopsal podle Bartoše dosud nikdo na světě. „Zdá se tedy, že tyto lokálně zvýšené protilátky jsou relativně specifické právě pro Alzheimerovu nemoc,“ shrnul. Tým chce nyní poznatky ověřit v laboratoři. Do studie chce zařadit více pacientů, a to s nemocí v časném stadiu. Jejich séra a mozkomíšní moky budou vyšetřeny vylepšenými biochemickými metodami.

Video Aleš Bartoš: Zaměřili jsme se na protilátky
video

Aleš Bartoš: Zaměřili jsme se na protilátky

Pro vytvoření českých norem neuropsychologických testů se nyní hledají dobrovolníci. Potřeba jsou zdraví muži nad 50 let věku a zdraví muži i ženy nad 85 let. Výzkum zohledňuje i socioekonomický status a vzdělání. Nedostatek je dobrovolníků s nižším vzděláním. Zájemci o zařazení do studie musejí užívat češtinu jako svůj mateřský jazyk a být neurologicky i psychicky zdraví. Nesmějí mít pocit porušené paměti. Vyšetření trvá jednu až dvě hodiny, provedou ho odborníci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Objednat se lze na telefonu 267 162 344 se záznamníkem nebo mailem adcentrum12@gmail.com.