O 17. listopadu míří čeští politici do Ameriky

Praha – Pětadvacáté výročí začátku sametové revoluce se v pondělí odehraje s řadou vysokých ústavních činitelů v zahraničí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) stihne 17. listopadu pietní akt na Národní třídě, ale pak okamžitě odletí do USA. Program v Americe má i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) nebo místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Video Odhalení busty Václava Havla jako důvod cesty 17. listopadu
video

Odhalení busty Václava Havla jako důvod cesty 17. listopadu

Podle Jana Hamáčka ale sněmovna důležitost výročí nezapomněla. Na tento pátek je plánována společná schůze dolní i horní komory parlamentu, a to přímo v budově bývalého Federálního shromáždění. „Myslím si, že velmi důstojným způsobem uctíme toto významné výročí,“ řekl Hamáček.

Konkrétně Hamáček odlétá hned v neděli do New Yorku, kde se má zúčastnit koncertu České filharmonie v Carnegie Hall. Kvůli koncertu filharmonie má opustit Česko vůbec poprvé originál Novosvětské Antonína Dvořáka. Protože je to národní kulturní památka, vyžaduje speciální způsob přepravy, který bude zajišťovat letadlo Armády České republiky. Jako na jednoho ze čtyř ústavních činitelů na Hamáčka připadl dřívější odlet s tímto letem.

Až ve středu bude ve Washingtonu probíhat hlavní událost, a to odhalení busty Václava Havla v Kongresu. Podle Hamáčka jde o rozhodnutí prezentovat Českou republiku v rámci výročí sametové revoluce ve Spojených státech. „Já jedu na pozvání svého amerického protějšku. Pozvání se velmi obtížně odmítá ve chvíli, kdy to je třetí nebo čtvrtý politik neamerického původu, který bude mít takovouto čest,“ řekl Hamáček.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka má v pondělí zvládnout ještě pietní akt na Národní třídě, následně rovněž odletí do Ameriky. Nepřítomnost vysoce postavených politiků vynahradí hned několik veřejných shromáždění k připomínce 17. listopadu. V Praze magistrát eviduje 23 ohlášených shromáždění. Největší z nich se budou konat právě v místě tehdejšího střetu studentské demonstrace s policejními silami, ale také na Václavském náměstí. Poslední šance uspořádat oficiálně hromadnou akci v rámci sedmnáctého listopadu byla do včerejší půlnoci. Obecně prospěšná společnost Opon pořádá akci s názvem Oslava 25 let svobody. Výročí připomene též Univerzita Karlova na Albertově, kde před dvaceti pěti roky začal studentský pochod.