Komise pro opencard podá trestní oznámení na policii a státní zástupkyni

Praha - Ze sněmovní komise pro pražskou kartu opencard vzejdou dvě trestní oznámení. Komise uložila předsedovi Bronislavu Schwarzovi (ANO), aby je podal na policii a dozorovou státní zástupkyni Dagmar Máchovou pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Schwarz to dnes řekl novinářům. Závěry nejprve projedná sněmovna.

Komise se měla zaměřit na postup vyšetřování počátků nyní už více než miliardového projektu opencard. Policie se projektem zabývala na základě trestního oznámení někdejší opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové.

Komise podle člena Ivana Gabala (KDU-ČSL) porovnávala postup policie a státního zastupitelství vůči trestnímu oznámení. „Většina pochybení, které jsou identifikované a které případně budou předmětem trestního oznámení, se týkají nepochopitelného a velice rychlého odklonu vyšetřování od smyslu, obsahu a hlavních bodů trestního oznámení,“ řekl Gabal.

Trestní oznámení Ryšlinkové podle místopředsedy komise Daniela Korteho (TOP 09) naznačovalo trestný čin úmyslného, organizovaného a předem promyšleného podvodu. Státní zástupkyně věc rozdělila podle něho na devět samostatných kauz, až na dvě byly odloženy. Původní trestní oznámení bylo znehodnoceno, uvedl Korte.

Video Komise pro opencard podá trestní oznámení na policii a státní zástupkyni
video

Komise pro opencard podá trestní oznámení na policii a státní zástupkyni

Komise pro opencard podá trestní oznámení na policii a státní zástupkyni

Bém: Všechny vyšetřovací komise přijdou vždy s bublinou

Před soudem dosud skončila pětice bývalých úředníků z odboru informatiky. Soud jim zatím nepravomocně uložil podmíněné tresty. Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali jako svědci. V další kauze Opencard je obžalována většina členů pozdější rady včetně dosluhujícího primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a jeho předchůdce Bohuslava Svobody (ODS).

Komise označila v prověřování, vyšetřování a dozoru podle Schwarze dvě desítky bodů jako „závadové“. Lidovou mluvou se podle něho chytila malá ryba a velká uplavala.

Bývalý primátor Pavel Bém:

„Byl jsem u zrodu několika parlamentních vyšetřovacích komisí. Vždycky jsem je považoval za nonsens, který nemůže vést k ničemu jinému, než k mediální bublině. Od vyšetřování jsou tady orgány činné v trestním řízení, parlament je tu od toho, aby schvaloval zákony.“


Závěry komise by se podle Gabala mohly odrazit ve finální verzi návrhu nového zákona o státním zastupitelství. V současném systému jsou podle něho některá místa, která velmi komplikují vyšetřování finanční kriminality.

Z činnosti komise už vzešel podnět nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby prověřil postup Máchové. Zeman podnět předal k vyřízení pražské městské státní zástupkyni Janě Hercegové, která se za Máchovou postavila.

Karta Opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a je spojena s řadou kontroverzních smluv. Vedení města se s nimi neúspěšně snaží vyrovnat už řadu měsíců. Projekt doposud stál 1,35 miliardy korun.