Válková chce školit žalobce i soudce z lidské psychiky

Praha – Státní zástupci i soudci by v budoucnu měli procházet kurzy o psychických onemocněních, aby měli při posuzování souvisejících případů dostatek informací. Počítá s tím strategie, již vypracovalo ministerstvo spravedlnosti v reakci na útok ve Žďáru nad Sázavou. Při něm psychicky nemocná žena (propuštěná soudem do ambulantního léčení) zabila šestnáctiletého studenta.

Útočnice, která před dvěma měsíci ubodala žáka žďárské střední školy, už v roce 2012 pobodala v Havířově vychovatelku. Trestní stíhání ale bylo tehdy zastaveno, protože byla psychicky nemocná. Ocitla se proto v psychiatrické léčebně. Z ní byla ale letos v únoru na základě doporučení lékařů opavské léčebny a po rozhodnutí soudu propuštěna do ambulantní péče.

Po žďárském incidentu za to sklidila moravskoslezská justice ostrou kritiku od ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, podle které probíhalo soudní posuzování zméněného případu povšechně a nebylo dostatečně podloženo lékařskými zprávami. Řešení má nyní nabídnout ministerská strategie, jejíž vypracování v listopadu zadal Válkové i šéfovi zdravotnictví a školství předseda vlády. „Došlo tady ke škrtům, ke změnám ve zdravotní péči i psychiatrické péči. A je evidentní, že to oslabení státu vede k chybám.“

„V závěrech ministerstva spravedlnosti je důraz na vzdělávání, aby soudci a státní zástupci měli dostatek informací o tom, jaká závažná psychická onemocnění mohou existovat, jaký mohou mít vývoj a důsledky,“ informoval po dnešním jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka s tím, že tragédie souvisí s oslabováním funkce státu.

Plány ministerstva:

  • oponentní posudek znalce při jednání o přechodu do ambulantní léčby bude povinný
  • předsedové krajských soudů mají sjednotit rozhodovací praxi
  • nejvyšší státní zastupitelství zváží personální posílení okr. státních zastupitelství
  • začnou školení o ochranné léčbě pro soudce i státní zástupce

Válková: Soudy se musí sjednotit

Proškolení soudců a státních zástupců o problematice ochranného léčení není jediný záměr. Válková ve zprávě prosazuje jako klíčové opatření přijetí nového zákona o výkonu ochranného léčení, který je v gesci ministerstva zdravotnictví. Dále chce sjednotit rozhodovací praxi soudů při změně způsobu ochranného léčení. Prověrka totiž ukázala, že soudy ani státní zástupci nepostupují jednotně, když rozhodují o změně ústavního ochranného léčení na ambulantní.

Rozhodnutí, kterým opavský soud v únoru propustil žďárskou útočnici do ambulantní péče, přestože v minulosti podobně zaútočila v Havířově, podle ní nebylo v souladu se zákonem. „Kdyby byl zákon dodržen a byly shromážděny relevantní skutečnosti o tom, jak probíhala léčba, vypadalo by rozhodnutí jinak,“ prohlásila Válková s tím, že v konkrétním případu havířovské a žďárské útočnice chyběl oponentní posudek znalce – a i to se má do budoucna změnit.

Ministerstvo hodlá stanovit povinnost, kdy by soud musel při přechodu na ambulantní léčbu vyžadovat znalecké posudky ve zvlášť závažných případech. Útočnice by tak dnes místo vazby byla zřejmě stále v opavské psychiatrické nemocnici.

Zdravotnictví zváží hospitalizaci při ohrožení majetku

Změny přitom nechystá jen ministerstvo spravedlnosti, ale také zdravotnictví. Nově by ambulantně léčeného pacienta, který v minulosti útočil, mohl například hlídat terénní pracovník. Jednodušší by to měl i lékař s předepisováním injekcí a s postupným uvolňováním léku.

Kromě toho má resort zdravotnictví zvážit, jestli by se hospitalizace psychicky nemocného pacienta nařizovala i v případě, že hrozí například ohrožení majetku – ať vlastního, nebo cizího. Ministerstvo školství má pak kromě jiného vytvořit fond na podporu zabezpečení škol (podrobnosti o změnách ve školství naleznete zde).

Video UDÁLOSTI: Válková chce sjednotit rozhodování soudů o ochranné léčbě
video

UDÁLOSTI: Válková chce sjednotit rozhodování soudů o ochranné léčbě