Štědrý konec roku. Sobotkova vláda rozdala na odměnách víc než Rusnok

Praha - Vládní koalice rozdala na konci roku na odměnách mezi své úředníky víc než 229 milionů korun. Odměny na ministerstvech jsou tak o 35 milionů větší než loni za vlády tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka. Informaci přinesl Český rozhlas Radiožurnál.

Pracovníci Úřadu vlády si před koncem roku na bonusech rozdělili víc než 14,5 milionu korun. „Snažím se, aby Úřad vlády v letošním roce, ačkoli ještě neplatí zákon o státní službě, ten limit dodržoval. To znamená, celkové celoroční odměny zaměstnanců Úřadu vlády by se měly pohybovat na úrovni do 25 procent jejich celoročního platu,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Horní hranici pro odměňování úředníků chtěl Sobotka prosadit už loni, kdy kritizoval rozsah prémií, které těsně před koncem svého působení rozdávali ministři Rusnokova kabinetu.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na odměnách rozdal víc než 41,1 milionu korun a nejvyšší prémii inkasoval jeden z náměstků, když si za přípravu a realizaci úsporných opatření přišel na 170 000 korun. Na ministerstvu vnitra bonusy činily víc než 43,7 milionu korun, na obraně přes 22,2 milionu a na ministerstvu práce a sociálních věcí 20 milionů Kč.

Argument pro odměny? Vytíženost úředníků a nalezené úspory

Ministr kultury Daniel Herman na bonusech rozdal na konci roku víc než 9,3 milionu korun, tedy podle Radiožurnálu dvojnásobek ve srovnání se svými předchůdci v úřadu, Alenou Hanákovou za TOP 09 nebo Jiřím Balvínem. Víc než 15,7 milionu korun dal podřízeným na prémiích ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministři odměny obhajují. Poukazují na pracovní vytíženost svých podřízených nebo tvrdí, že zaměstnanci ušetřili státu víc, než teď dostali na odměnách. „Mé rozhodování je vedeno uvážlivým přístupem podle množství práce, která je vykonána, její kvality a míry odpovědnosti, kterou ti lidé nesou,“ uvedl již zmiňovaný Herman (KDU-ČSL).