Stropnický přivezl vojákům do Afghánistánu k Vánocům fotbálek

Kábul - Ministr obrany Martin Stropnický navštívil v sobotu a v neděli české vojáky v Afghánistánu, přivezl jim vánoční dárky. S afghánskými představiteli pak jednal o bezpečnosti v zemi, české účasti na misi a další spolupráci. Návštěva se uskutečnila v době sílících útoků radikálů z hnutí Taliban, od pátku v zemi zabili přinejmenším 22 lidí.

Video Stropnický přijel podpořit vojáky v zemi zmítané útoky
video

Stropnický přijel podpořit vojáky v zemi zmítané útoky

Český ministr přijel do země podruhé. Pár dní před Vánoci přivezl vojákům na Bagrám i do Kábulu jako dárek stolní fotbálek, ale také nealkoholické šampaňské víno, klobásy, sýry nebo medovník. „Přivezli jsme vám spíš materiál na nějaké silvestrovské chlebíčky. Ale klidně je snězte už zítra,“ řekl vojákům.

Zatímco v minulých letech znamenal příchod zimy menší počet útoků proti koaličním vojákům, letos to neplatí. „Situace se rozhodně nezklidňuje, frekvence útoků je poměrně velká,“ připustil Stropnický před českými vojáky na letecké základně Bagrám, kterou má česká stopadesátičlenná jednotka chránit.

Stropnický si při návštěvě Bagrámu prohlédl výzbroj českých vojáků, hovořil s nimi třeba i o spokojenosti s výstrojí. Jeden z vojáků si například stěžoval na potíže s neprůstřelnou vestou, na které se při prudším pohybu rozepíná suchý zip. Pro vedení armády to je aktuální záležitost, protože právě probíhá tendr na nákup neprůstřelných vest. Náměstek ministra Jiří Borovec řekl, že smlouva s dodavatelem by měla být podepsána do února.

Martin Stropnický v Afghánistánu
Zdroj: ČTK

Neklid v Afghánistánu roste

Stropnického cesta se uskutečnila v době, kdy Taliban s ohledem na končící misi NATO v Afghánistánu znásobil počet útoků nejen v metropoli Kábulu, ale po celé zemi. V pátek nedaleko základny Bagrám zahynuli při útoku na armádní konvoj dva američtí vojáci. V sobotu připravili radikálové o život vysokého činitele afghánského Nejvyššího soudu Atikulláha Ravúfího. Na jihu země v provincii Hílmand podlehlo útoku 12 lidí pracujících na odstraňování min, sebevražedný atentátník zabil v Kábulu sedm lidí.

O situaci v zemi a incidentech nechtějí vojáci z bezpečnostních důvodů příliš mluvit. Vyšší počet útoků podle některých z nich souvisí se stahováním spojeneckých vojsk, které budou mít od začátku příštího roku pouze podpůrný status. Bojové operace by měly vést už pouze afghánské jednotky. Povstalečtí bojovníci tak mají širší pole působnosti a stahují se blíže k velkým městům a základnám.

Přibylo násilí v samotném Kábulu, raketovým útokům čelí i základna Bagrám. Na kábulské základně KAIA je tak podle majora Milana Kozelky dvakrát až třikrát do týdne vyhlášen poplach kvůli odpálení rakety, většinou ale dopadají mimo základnu. To byl i případ poplachu, který v sobotu zažila část české delegace včetně poslanců ze sněmovního obranného výboru.