Další obvinění lihového bosse Březiny – tentokrát kvůli praní špinavých peněz

Olomouc – Policisté obvinili sedm lidí kvůli legalizaci majetku pocházejícího z trestné činnosti šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny. Podle informací ČT byli v nové větvi lihové kauzy obviněni vedle bratrů Radka a Tomáše Březinových také jejich otec, vlivný zlínský podnikatel Vladimír Březina a manželka údajného lihového bosse Stanislava. Skupina se podle státního zástupce pokusila zlegalizovat majetek v hodnotě 384 milionů korun. Tzv. lihová mafie připravila při obchodech s nelegálním lihem stát na daních o rekordních 6,7 miliardy korun.

Obvinění padla tento týden. „Předmětem tohoto obvinění je legalizace majetku v rozsahu asi 384 milionů korun. Jde o lidi, kteří jsou blízcí panu Březinovi. Jde lidově řečeno o praní špinavých peněz pocházejících z obchodu s nezdaněným lihem. Předmětem trestního stíhání je nakládání s těmito finančními prostředky, nákupy cenných papírů, nemovitostí, splácení úvěrů a podobně,“ uvedl žalobce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. „Snažili se peníze v hotovosti, které inkasovali, umístit zpět do finančního systému,“ vysvětlit státní zástupce.

Policie obvinila z praní špinavých peněz údajného šéfa lihové mafie Radka Březinu a také jeho bratra Tomáše, který v kauze obchodování s nelegálním lihem figuruje jako spolupracující obviněný. Nově policie obvinila také dva nejbližší příbuzné Radky Březiny – manželku Stanislavu a otce Vladimíra. Tento vlivný zlínský podnikatel vlastní hotel, ve kterém Radka Březinu zatklo policejní komando, ale také sklady v Olomouci, kde skupina ukrývala nelegální alkohol. Obžalovaní jsou ještě další tři lidé – jeden muž a dvě ženy, které s Březinovými nejsou v příbuzenském vztahu, ale kteří se podíleli na praní peněz.

Případ policisté se státním zastupitelstvím odkryli v souvislosti s rozkrýváním trestné činnosti takzvané lihové mafie, kterou již řeší olomoucký krajský soud. Obvinění však podle informací ČTK nepadla na základě výpovědí obžalovaných či svědků v tomto případě, ale na základě vlastní činnosti policie a státního zastupitelství.

Policie již část Březinova majetku zabavila, jde především o peníze či nemovitosti, které mají spojitost s nelegálními obchody s lihem. „Obecně byl zajištěn veškerý majetek Radka Březiny. Zajištěny byly také různé sklady a průmyslové objekty, ve kterých byl skladován samotný líh,“ dodal Šereda.

Dohledávání Březinova majetku však stále pokračuje. Samotný Březina se před soudem ohledně svého majetku příliš vyjadřovat nechtěl. „Dál rozvíjet svou finanční situaci nechci, dotklo by se to dalších osob. Část byla investována do nějakých firem. Naprostá většina peněz je ale ve směnkách, je to 200 milionů korun. Některé se promlčely, ale takových 150 milionů můžete vymoci,“ vzkázal minulý týden před soudem žalobci.

Video Policie obvinila Radku Březinu a jeho blízké z praní špinavých peněz
video

Policie obvinila Radku Březinu a jeho blízké z praní špinavých peněz

Podle žalobce Miroslava Stokláska bylo do této organizované zločinecké skupiny, zabývající se nelegálními obchody s lihem, zapojeno celkem sedm lidí v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou. Stát na daních krátili podle obžaloby ve velkém rozsahu od roku 1998. Obžalovaní čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, které prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.