Z opalovacích krémů se uvolňují toxické kovy, ukázala studie. Mohou poškozovat mořský život

Nový výzkum odhalil, že se opalovací krémy v mořské vodě rozkládají na nebezpečné kovy. Vyplývá to ze studie, kterou publikoval odborný časopis Environmental Science & Technology. Podle vědců se z krémů dostávají do vody kovy jako olovo, hliník nebo titan. Ty můžou i ve stopovém množství představovat pro mořské živočichy riziko.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru již před několika lety upozornil, že látky obsažené v opalovacích krémech mají toxické účinky na některé mořské živočichy – delfínům například způsobují hormonální dysfunkce a některým rybám mění pohlaví. Zatím se hovořilo především o škodlivosti sloučenin, které chrání kůži před spálením. Vědci z Ústavu mořských věd v Andalusii teď ale přišli s novým objevem.

Zjistili, že se opalovací krémy v moři rozkládají na nebezpečné kovy, jako je například olovo, hliník a titan. „I nízká koncentrace olova a hliníku může představovat vážné riziko pro mořské živočichy,“ uvedla vedoucí vědeckého týmu Araceli Rodríguez-Romerová.

Neekologická ekologie

Ve studii se vědci zaměřili i na takzvané „Reef Safe“ opalovací krémy. Ty neobsahují oxybenzon a ethylhexyl metoxycinamát – umělé přísady, které působí toxicky na korálové útesy. V obchodech se proto prodávají jako ekologicky šetrné. Přesto z výzkumu vyplývá, že i tyto opalovací krémy vylučují do vody kovy. „Jak konkrétně škodí tyto látky živočichům, zatím ale není jasné,“ dodala Rodríguez-Romerová.

Z naměřených dat dále vyplývá, že během typického slunečného dne mohou návštěvníci pláže zvýšit obsah titanu ve vodě o 20 % a hliníku o 4 %. Do vody se ale dostává i 0,2 % olova, což představuje pro mikroorganismy, jako je plankton, smrtící dávku. Nejvyšší koncentrace těchto kovů je podle autorů studie především v přímořských oblastech.

Mořské řasy jako alternativa krému

Na Floridské univerzitě už pracují výzkumníci na alternativě k opalovacím krémům. Využívají vlastnosti synteticky vyrobené aminokyseliny, která se přirozeně nachází u červených mořských řas. Má schopnost pohlcovat UV záření a je šetrnější pro kůži. Její výroba ale trvá rok.

Některé země se navíc rozhodly proti opalovacím krémům zakročit. V americkém státě Havaj má od roku 2021 platit zákaz prodeje opalovacích krémů s obsahem oxybenzonu a ethylhexyl metoxycinamátu. Stejnou cestou se hodlá vydat i Palauská republika a floridské město Key West.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Častí uživatelé sociálních sítí jsou podrážděnější, zjistila studie

Dospělí, kteří často používají sociální sítě, jsou vznětlivější a trpí výrazně vyšší mírou podrážděnosti než ti, kteří se sociálním médiím vyhýbají. Zjistil to výzkum expertů z Centra pro kvantitativní výzkum zdraví při Massachusettské všeobecné nemocnici a Harvardské lékařské fakultě.
před 47 mminutami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
před 16 hhodinami

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
před 19 hhodinami

Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.
před 21 hhodinami

Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.
včera v 09:18

Osamělost ničí zdraví. Vědci teď popsali proteiny, které se na tom podílejí

Osamělost se už dlouho spojuje se špatným zdravotním stavem. Jde ale o natolik složitý problém spojený s mnoha různými vlivy, že se jen složitě určuje, co je vlastně příčina a co následek. Teď přišla skupina vědců s analýzou, která popisuje, jaké konkrétní proteiny jsou s osamělostí spojené.
21. 1. 2025

Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie

Permafrostu se dříve říkalo věčně zmrzlá půda. Rychlost klimatických změn v posledních desetiletích ale prokázala, že věčnost je v tomto případě velmi diskutabilní. A nyní už vědci mapují dopady, které tání permafrostu má přímo na komunity, které žijí v příslušných oblastech.
21. 1. 2025
Načítání...