Výzkum spermií vyvedl vědu po tři sta letech z omylu

Mezinárodní vědecký tým nově popsal, jak se pohybují spermie. Díky špičkovému vybavení experti ukázali, že tento pohyb je úplně jiný, než se doposud předpokládalo.

Před více než třemi sty roky použil Antonie van Leeuwenhoek jeden z prvních vyrobených mikroskopů k tomu, aby pozoroval lidské spermie. Popsal tehdy, „že mají ocásek, který se při plavání pohybuje vlnovitými pohyby, jako úhoř ve vodě.“ Podle nového výzkumu vědců z Bristolu a Mexika je to ale jen optická iluze, ve skutečnosti je pohyb spermií mnohem zajímavější a složitější.

Výzkum vedl Hermes Gadelha z Britstolské univerzity, prováděl ho pomocí špičkového 3D mikroskopu. Díky tomuto přístroji mohli vědci poprvé rekonstruovat pohyb spermií v trojrozměrné podobě.

Jak se pohybují spermie
Zdroj: polymaths-lab.com

Experti filmovali spermie kamerou schopnou zaznamenat až 55 tisíc snímků za sekundu a současně použili piezoelektrické zařízení, které pohybovalo vzorkem velmi rychle nahoru a dolů. Právě díky tomu byly záběry trojrozměrné.

Výsledky studie, které vyšly v odborném časopise Science Advances, odhalily, že ocásek spermie je vlastně excentrický – kroutí se jen na jednu stranu. To je vlastně velmi zvláštní, protože pak by se měly pohybovat v kruhu. Jenže spermie si našly cestu, jak se s tím vypořádat a plavat rovně.

Jako vydry v potůčku

„Lidské spermie si našly cestu, jak se při plavání otáčet kolem své osy – podobně jako se vydry hravě honí ve vodě,“ uvedl profesor Gadelha, který tyto pohyby analyzoval pomocí matematických modelů.

Podle něj rychlé a synchronizované otáčení vyvolává iluzi, že se ocásek pohybuje ze strany na stranu – pod klasickými 2D mikroskopy to tak totiž opravdu vypadá. „Opravdu to může vypadat jako úhoři ve vodě,“ říká Gadelha. Spermie si tak podle něj našly způsob, jak vytvořit symetrii z asymetrie.

Tento výzkum by mohl významně pomoci neplodným párům, které vyhledávají pomoc reprodukční medicíny. Přibližně polovina takových případů je způsobená mužskou neplodností – proto je podle Gadelhy tak důležité, aby se vědci co nejvíc dozvěděli o tom, jak spermie fungují a jak je jejich ocásky ženou k cíli.

Současné přístroje využívají v drtivé většině dvojrozměrné technologie, příchod 3D mikroskopů by mohl přinést významnou změnu. Věda ví o tom, jak fungují cestičky ženského reprodukčního ústrojí, zatím jen velmi málo – podivný pohyb spermií by mohl být reakcí na některou z jeho vlastností, předpokládají výzkumníci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 8 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 9 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...