Výsledky vyhledávání na webu se zhoršují, varují experti. Pokroku navzdory

3 minuty
Události: Jak (ne)fungují internetové vyhledávače
Zdroj: ČT24

Internet, tak jak ho známe, by bez nich nefungoval. Internetové vyhledávače denně milionům lidí pomáhají najít to, co hledají. Důležité jsou tak i pro firmy – především internetové e-shopy. Odborníci ale upozorňují, že i přes technologické pokroky se výsledky vyhledávání stále zhoršují.

V roce 1994 byl internet jen technologickou novinkou. Jeho popularita ale rychle stoupala a stejně s tím i počet webových stránek. V roce 1994 jich bylo přes 2700. O čtyři roky později už téměř dva a půl milionu. A číslo dál rostlo.

„Bylo nemožné se v nich orientovat manuálně. I když samozřejmě ty první pokusy takové byly,“ připomíná Tomáš Skopal z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Právě proto vznikly i vyhledávače. Mezi nimi v roce 1997 i ten český – Seznam. Ve své době konkuroval i dnes největšímu světovému vyhledávači Googlu. Dodnes přes něj v Česku vyhledává každý desátý uživatel.

Jako v knihovně

Vyhledávače se orientují pomocí klíčových slov. Je to podobné, jako když člověk v knihovně hledá jeden typ titulů – například o populární hudbě. Výsledků najde spoustu a sám si ten konkrétní může zvolit.

S počtem webových stránek ale rostlo i množství různých podvodů, které vyhledávání zneužívaly. „Stránka v sobě obsahovala skrytý text, který zahrnoval úplně všechna slova ze slovníku, takže byl relevantní na jakýkoliv dotaz. Ale pak prezentovala to, co potřebovala,“ nastínil Skopal.

Vyhledávače proto přišly s hodnocením toho, jak jsou webové stránky relevantní a věrohodné. To dnes využívají i firmy, aby právě ony byly ve výsledcích vidět jako první. „Pro většinu firem je to stále jeden z nejdůležitějších zdrojů návštěvnosti a objednávek,“ upozorňuje SEO specialista Jiří Franěk.

Jenže stejné nástroje můžou používat i podvodníci. Výzkum německých vědců z loňského roku ukázal, že průměrně téměř třicet procent výsledků těch největších vyhledávačů vede k nesmyslným nebo nekvalitním výsledkům. S nástupem umělé inteligence to navíc bude zřejmě ještě horší, protože vyrobit podobné stránky je jednodušší než dřív.

Načítání...