Vesmírná laboratoř vyrábějící lék proti HIV se nesmí vrátit na Zemi. Úřady se bojí špatného přistání

Na oběžné dráze nastala nezvyklá situace. Americké úřady odmítly, aby soukromá družice vstoupila do vzdušného prostoru USA. Obávají se, že by její přistání nemuselo dopadnout dobře.

Americké úřady zodpovědné za bezpečnost vesmírného prostoru zakázaly návrat modulu společnosti Varda Space Industries. Ten na orbitě vyráběl krystaly potřebné pro lék na virus HIV.

Miniaturní kosmická laboratoř měla přistát v Utahu, ale americké letectvo to nepovolilo, přičemž Federální úřad pro letectví (FAA) neudělil modulu ani právo vstoupit do atmosféry, informoval web TechCrunch. Mluvčí FAA to zdůvodnil „obavami o celkovou bezpečnost z hlediska rizika a analýzy dopadu“.

Společnost Varda Space nejprve nechtěla konkrétně reagovat, na sociální síti X pak napsala: „Máme radost, že vám můžeme oznámit, že je naše kosmická loď v pořádku. Původně byla navržena na celoroční misi na oběžné dráze. Těšíme se, že s našimi vládními partnery budeme nadále spolupracovat, aby se kapsle bezpečně vrátila zpět na Zemi, co nejdříve to půjde.“

Malá laboratoř využívající mikrogravitaci

Laboratoř je na orbitě od 12. června, kdy ji tam vynesla raketa Falcon 9. Tvoří ji 120kilogramová kapsle, která chrání experimenty uvnitř před podmínkami, jež na oběžné dráze panují.

Současně využívá mikrogravitaci, která umožňuje odlišný růst krystalů než na Zemi. Na konci června proběhl první experiment, při němž na stanici vyrostly krystaly léku ritonavir, jenž se používá proti viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. 

Bohužel se teď kapsle nesmí vrátit zpět a řešení je v nedohlednu.

  • Ritonavir, prodávaný pod značkou Norvir, je antiretrovirový lék používaný spolu s dalšími léky k léčbě HIV/AIDS. Tato kombinovaná léčba je známá jako vysoce aktivní antiretrovirová terapie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
před 13 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 13 hhodinami

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
před 15 hhodinami

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
před 19 hhodinami
Načítání...