Vědci odhalili v Nizozemsku nakažlivější variantu viru HIV. Šíří se tam už od 80. let

Vědci v Nizozemsku při dlouhodobé studii objevili dosud neznámou a nakažlivější variantu viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Varianta nazvaná VB podle nich s sebou nese 3,5krát až 5,5krát vyšší virovou nálož, je snadněji přenosná a může napáchat větší škody v imunitním systému nakaženého. Odborníci z Oxfordské univerzity své závěry zveřejnili v článku pro časopis Science.

Variantu VB vědci poprvé identifikovali díky dlouhodobému monitorování vzorků v rámci projektu Beehive. V 15 ze 17 případů pocházely z Nizozemska. Poté se proto zaměřili právě na vzorky nizozemských pacientů a našli dalších 92 infikovaných s variantou VB. Podle nich se v zemi šířila nejvíc v 80. a 90. letech minulého století, od roku 2010 postupuje varianta pomaleji.

Léky neztrácí sílu

Autoři studie uvádějí, že varianta VB nepředstavuje žádné výraznější zdravotní riziko zejména pro ty pacienty, kteří podstupují léčbu. Po nasazení léků jsou u nich potíže spojené s diagnózou nákazy virem HIV podobné jako u jiných variant viru. Jeden ze členů výzkumného týmu Christophe Fraser proto upozorňuje, že lidé ohrožení infekcí virem HIV musejí mít přístup k testům, které umožní včasnou diagnózu a léčbu.

„Tím se zkrátí čas, během kterého může HIV poškodit imunitní systém a poškodit zdraví,“ řekl Fraser.

Agentura DPA oslovila německé odborníky na chorobu AIDS, podle kterých nově objevená varianta nepředstavuje riziko rychlejšího šíření. Počet případů je totiž omezený a čas ukázal, že varianta nebezpečná není. „Výsledky jsou statisticky relevantní, ale ve větším epidemiologickém kontextu podružné,“ řekl virolog Maximilian Münchhoff z univerzity v Mnichově.

Výsledky studie jsou zajímavé zejména tím, že ukazují, jak může vypadat evoluce virů, které vstoupí nově na nového hostitele – HIV to udělal podobně jak SARS-CoV-2. Od doby, co se začal mezi lidmi šířit, také čelil mnoha evolučním tlakům, které ho nutily, aby se měnil. Nijak od té doby neztratil na své nebezpečnosti, nebýt léků, byl by stále stejně smrtící – naopak ho evoluce podle této studie tlačí spíše k větší nakažlivosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
3. 4. 2025

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
3. 4. 2025

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
3. 4. 2025
Načítání...