Úřady v USA stanovily limity pro „věčné chemikálie“ v pitné vodě

Americké úřady poprvé zasáhly proti takzvaným věčným chemikáliím PFAS v pitné vodě. Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nově stanovila limity pro šest perfluorovaných sloučenin, které jsou podle odborníků zdraví nebezpečné a mohou způsobovat i rakovinu. To mimo jiné znamená, že vodohospodáři budou muset přítomnost těchto látek monitorovat. PFAS se využívají například při výrobě nepřilnavých a voděodolných materiálů, ale také v kosmetice či barvách.

Podle studií pije vodu kontaminovanou látkami PFAS přes dvě stě milionů Američanů, chemikálie ale dosud regulovalo jen několik států, napsal server BBC.

„Věda jasně dokazuje, že dlouhodobé působení PFAS je spojeno s vysokými zdravotními riziky,“ citovala agentura AP zástupkyni EPA Radhiku Foxovou. Agentura uvedla, že zavedení limitů pomůže zabránit tisícům úmrtí a snížit počty případů, kdy lidé kvůli vystavení PFAS vážně onemocní.

Nejpřísnější limity budou v USA platit pro perfluorooktanovou kyselinu (PFOA) a perfluorooktansulfonát (PFOS), u kterých se nebude tolerovat přítomnost v pitné vodě vůbec. Látka PFOA se desítky let hojně používala při výrobě nepřilnavých materiálů, jako je teflon, ale také v elektronice. Hromadným žalobám kvůli zakrývání toxicity PFOA čelil například chemický koncern DuPont.

„Věčné chemikálie“ se téměř nerozkládají

Perfluorovaným sloučeninám se přezdívá „věčné chemikálie“, protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu. Kontaminace je tak dlouhodobá a zvyšuje se, protože tyto látky se široce používají i v běžných výrobcích – od zubních nití, přes hasicí pěny až po outdoorové oblečení.

Podle výzkumů u lidí negativně působí na hormony štítné žlázy, čímž ovlivňují zdravý vývoj dětí. Mají také zvyšovat riziko rakoviny ledvin a varlat, způsobovat neplodnost u žen a snižovat účinnost očkování u dětí.

Načítání...