Umělé inteligence směřují k mluvení přirozeným jazykem

Umělé inteligence přestávají být záležitostí čistě psanou, stále lépe získávají schopnost samy hovořit a rozpoznávat lidskou řeč. Hlavní hráči v tomto oboru míří v dalším vývoji právě tímto směrem.

Nejznámější a současně nejúspěšnější umělou inteligencí současnosti je ChatGPT společnosti OpenAI. Ta tento týden oznámila, že začala rozšiřovat svůj populární chatovací systém o nové funkce, které uživatelům umožní komunikovat se systémem hlasem a ukazovat mu obrázky.

„ChatGPT nyní vidí, slyší a mluví,“ uvedla společnost. „Začínáme spouštět nové hlasové a obrazové funkce v systému ChatGPT. Nabízí nový intuitivní typ rozhraní, který vám umožní vést hlasovou konverzaci, nebo ukázat systému ChatGPT, o čem mluvíte,“ dodala.

Uživatel bude moci podle firmy například při cestování vyfotografovat nějakou zajímavost a následně o ní se systémem ChatGPT diskutovat. Doma pak bude moci třeba vyfotografovat obsah ledničky a požádat systém o návrh na recept na večeři. Firma uvedla, že nové funkce během dvou týdnů zpřístupní uživatelům placených verzí ChatGPT Plus a ChatGPT Enterprise.

OpenAI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal velkou popularitu. ChatGPT patří do kategorie generativní umělé inteligence a dokáže na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na podněty uživatelů.

Cesta Amazonu

Podobným směrem se vydává i společnost Amazon. Ta tento týden oznámila, že investuje až čtyři miliardy dolarů (téměř 92 miliard Kč) do start-upu Anthropic. Tím získá klíčového partnera v oblasti generativní umělé inteligence. V rámci dohody Anthropic přesune většinu svého softwaru do datových center Amazon Web Services (AWS) a bude využívat domácí čipy této cloudové divize k trénování modelů, které používá k provozu chatbotů a dalších aplikací. 

Podle televizní stanice NBC je jedním z cílů tohoto propojení to, aby hlasový asistent Alexa získal schopnosti komunikace podobné té lidské. Současně upozornil, že společnost data uživatelů, kteří s tímto strojem mluví, využívá právě pro trénink umělé inteligence. Ta se může na základě obrovského množství dat učit, jak vypadá normální lidská komunikace. To pro Amazon představuje výhodu oproti konkurenci. Doposud totiž většina tréninkových dat pocházela jen z komunikace na internetu, nikoliv z toho, jak se normálně mluví.  

Amazon je významným hráčem v odvětví internetového obchodu a cloudových služeb. Firma dlouhodobě získává podíly v partnerských společnostech v těch oblastech, které považuje za prioritní, například v sektoru nákladní letecké dopravy, distribuce potravin či výroby elektromobilů.

Pokud se investice do společnosti Anthropic přiblíží čtyřem miliardám dolarů, půjde o největší známou firemní transakci přímo související s AWS. Tato divize se snaží vytvářet své vlastní produkty a nespoléhat se na technologie jiných firem.

Dohoda představuje milník v úsilí Amazonu v oblasti výroby čipů. Její procesory nazvané Trainium a Inferentia jsou navrženy pro podporu aplikací pro strojové učení. Většina aplikací AI se spoléhá na drahé čipy od firmy Nvidia, které může být obtížné sehnat. Společnost Anthropic bude používat čipy AWS k vytváření a trénování budoucích základních modelů.

Vedení společnosti Amazon uvedlo, že takzvaná generativní AI je přes rozsáhlé úspěchy vlastně teprve na počátku svého úspěchu a v Amazonu je vysloveně v plenkách. Nástroje strojového učení společnosti zatím podle managementu použilo jen asi 100 tisíc zákazníků. Základní model společnosti Anthropic, nazvaný Claude, už je k dispozici jako součást služby Bedrock, jež uživatelům zpřístupňuje modely umělé inteligence Amazonu i třetích stran. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 16 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 17 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...