Téměř půl milionu za dva měsíce ležení v posteli. Francouzští vědci nabízí práci snů

Hledají se mladí zdraví muži, kteří jsou ochotní ležet dva měsíce v posteli a nic přitom nedělat. Za tuto práci dostanou v přepočtu 433 tisíc korun. Výzkum francouzských vědců poslouží například pro přípravu cesty k Marsu.

Dobrovolníci, které hledá francouzský institut Medes (Institut de Médecine
et de Physiologie Spatiales) budou muset strávit v postelích 60 dní, dalších 28 dní je mají zkoumat vědci.

7 minut
Dva měsíce v posteli - pro vědu
Zdroj: ČT24

Tento výzkum má pomoci poznat vliv mikrogravitace na lidský organismus.

Vědci již mají řadu zájemců; 24 úspěšných kandidátů bude muset projít řadou testů a lékařských vyšetření. Aby vůbec mohli o místo v této praktické studii usilovat, musí splňovat několik podmínek:

  • Věk mezi 20–45 lety;
  • Nekuřáci;
  • Nesmí mít žádné alergie;
  • Musí mít body mass index (index tělesné hmotnosti) mezi 22–27.

Tento výzkum není zdaleka tak příjemný, jak by se mohlo zdát. Jeho účastníci se totiž ze speciální postele nesmí za celou dobu experimentu vůbec pohnout – tam musí probíhat vše, co dělají. Od hygieny, přes vyměšování až po vše ostatní, co vás napadne. Vždy přitom budou muset mít alespoň jedno rameno v přímém kontaktu s lůžkem.

FOTOGRAFIE Z EXPERIMENTU NAJDETE ZDE

Experiment koordinuje lékař Dr. Arnaud Beck: „Během prvních dvou týdnů budou naši vědci na dobrovolnících testovat řadu funkcí. Potom bude následovat 60 dní na lůžku – v pozici s hlavou níže než nohy. Hlava by měla být o 6 stupňů níž než dolní končetiny,“ uvedl.

Ležením k poznání

Podle lékaře je cílem experimentu zjistit dlouhodobé efekty mikrogravitace na lidské tělo a najít cesty, jak se s nimi vypořádat. To by mělo mít praktické uplatnění například při cestě k Marsu nebo v dalších podobně dlouhodobých pobytech ve vesmíru. „V takových podmínkách trpí kardiovaskulární systém. Pozorovali jsme i větší tendenci k poklesu krevního tlaku a k závratím.“

První kolo tohoto experimentu právě probíhá, další se bude konat na podzim. Dobrovolníci se mohou přihlašovat ZDE.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 11 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 13 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...