Téměř polovina zvířat ve španělských zoo má toxoplazmózu. Nemoc může uškodit záchraně druhů

Španělští vědci pomocí studie v tamních zoologických zahradách zjistili, že téměř polovina zkoumaných zvířat prodělala toxoplazmózu. Experti doporučují, aby zoo přijala opatření, která by šíření nemoci omezila.

Toxoplazmóza je parazitické onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jedná se o takzvanou zoonózu –⁠ tedy nemoc přenosnou ze zvířat na člověka. Přestože se tato choroba šíří po celé planetě, nemá na první pohled závažné důsledky: člověka o život nepřipraví, probíhá většinou bez klinických příznaků; nebezpečná může být pro plody matek v prvním a druhém trimestru těhotenství.

Toxoplazmózu sice přenášejí nejčastěji kočky, zranitelná je tímto parazitem ale většina teplokrevných živočichů. Na zvířata může mít řadu negativních dopadů, nejčastěji jsou spojené s poruchami rozmnožování.

Španělské vědce z Córdobské univerzity zajímalo, jak moc jsou touto nemocí postižena zvířata v tamních zoologických zahradách. Prozkoumali proto vzorky krve 393 zvířat 91 druhů v několika místních zoo. Výsledky ukázaly, že protilátky na tuto chorobu mělo 42 procent testovaných zvířat –⁠ to znamená, že se s toxoplazmózou během svého života musela setkat. Pozitivní výsledky byly nalezeny ve všech zoologických zahradách.

Zoologické zahrady je nutné lépe chránit

„Z hlediska veřejného zdraví nejsou tyto výsledky příliš znepokojivé, protože mnoho lidí je již imunních a riziko, že se nakazí od zvířat v zoo, je dost nízké,“ vysvětluje Ignacio García, jeden z autorů výzkumu. Problém to ale znamená z hlediska snahy o záchranu ohrožených druhů, které se zoologické zahrady snaží rozmnožovat. Podle Garcíi by zahrady měly přijmout opatření, jimiž by se šíření této nemoci zabránilo.

Doporučuje například lépe chránit zoo před hlodavci –⁠ právě za nimi tam míří zdivočelé kočky, které pak mohou přenést parazita i na chovaná zvířata. Dalším opatřením je lepší starost o potraviny, jimiž jsou zvířata krmena –⁠ například maso by se mělo zamrazovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Diskuze o tom, kam svrhnout první atomovou bombu, trvaly měsíce

Když se stal Harry S. Truman americkým prezidentem, zjistil, že musí učinit jedno z nejtěžších rozhodnutí. Rozhodnutí, které mohlo připravit o život statisíce lidí, ale také miliony životů zachránit. A to ohledně atomové bomby.
před 17 hhodinami

Blesky ročně zničí nečekaně hodně stromů, ukazuje model. Situace se má zhoršovat

Blesky mají na lesy mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo. Vědci z Technické univerzity v Mnichově vypracovali nové modely, pomocí nichž odhadují, jak velký počet blesků stromy zasáhne a jak velký dopad tento meteorologický jev na lesy má.
před 18 hhodinami

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
před 20 hhodinami

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 21 hhodinami

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
včera v 08:00

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
22. 7. 2025

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
22. 7. 2025

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
22. 7. 2025
Načítání...