SpaceX poprvé otestovala motor pro kosmickou loď Starship. Zamířit má až k Marsu

Zakladatel soukromé americké vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk na svém twitterovém účtu zveřejnil zkušební zážeh nově vyvíjeného raketového motoru Raptor, který chce používat k pohonu budoucí kosmické lodi Starship. S ní by se Musk rád vydal k Měsíci a také k Marsu.

„První zážeh letového motoru Raptor pro Starship! Jsem hrdý na skvělou práci týmu SpaceX,“ napsal Musk v noci na pondělí. V minulosti již SpaceX úspěšně odzkoušela méně výkonné verze Raptoru, aktuální test ale Musk považuje za první pro pohon lodi Starship, poznamenal portál GeekWire. Pusťte si video se zvukem:

Zkoušku společnost SpaceX provedla ve svém testovacím a vývojovém areálu v McGregoru v americkém státě Texas. Jako palivo slouží směs kyslíku a metanu. 

Nově vyvíjenou raketu, která je označována jako BFR, tvoří první stupeň nazvaný Super Heavy a druhý stupeň s lodí, který nese název Starship. Super Heavy bude vybaven 31 motory Raptor a Starship sedmi motory.

Raketa BFR, která by mimo jiné měla vynést do vesmíru i turisty, má být vysoká asi 106 metrů. Řadu detailů o ní prozradila nedávno prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová na pařížské konferenci World Satellite Business Week. Raketa podle ní bude velmi flexibilní a díky tomu umožní lidem pracovat ve vesmíru a vynést tam technologie, které se doposud do kosmu dostat nemohly. Průměr nákladového prostoru bude 8,5 metru, takže raketa bude například moci zachytit satelit a provést jeho servis.

Loď má být dostupná ve třech variantách:

  1. Pilotovaná loď (BFR spaceship), která bude dopravovat lidi do vesmíru.
  2. Tanker (BFR tanker), který dopraví na oběžnou dráhu zásoby paliva pro dálkové lety na Měsíc či Mars.
  3. Bezpilotní loď (BFR satellite delivery spacecraft), v podstatě nákladní loď, která bude disponovat velkými dveřmi pro vypuštění nákladu na oběžné dráze.

„Turismus je nevyhnutelý, ale je potřeba se neunáhlit. Nejdříve poletí zkušební piloti, rodiny až potom,“ komentovala budoucí lety platících zákazníků Shotwellová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 16 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...