Skoro tři čtvrtiny korálových útesů na Floridě erodují. V ohrožení je příroda i pracovní místa

Nová studie zjistila, že 70 procent korálových útesů na Floridě podléhá erozi. Dochází tak k významnému úbytku míst, která poskytují životní prostor mnoha druhům mořského života. Výzkum provedla skupina vědců z americké agentury NOAA.

„Tento výzkum nám pomáhá lépe pochopit, které útesy u Floridy jsou ohrožené, a vyžadují proto lepší péči a obnovu, aby se zabránilo jejich dalšímu úbytku,“ uvedl hlavní autor studie John Morris. „Ale současně jsme našli útesy, u nichž je větší pravděpodobnost, že se udrží.“

Vědci v tomto náročném výzkumu analyzovali ekologii takzvaných bentických útesů, což je soubor všech živých organismů obývajících mořské dno, a údaje o parybách ze 723 útesových lokalit ve třech oblastech floridského korálového útesu. Cílem bylo spočítat, kolik je v nich uhličitanů, tedy látek spojených s růstem korálů. Roste-li počet uhličitanů, roste útes – a naopak.

  • V češtině se používá podoba slov koráli i korály. Zatímco výraz koráli označuje živé organismy, pojem korály popisuje jejich kamenné schránky. První je tedy životné („koráli umřeli“), druhé neživotné („korály jsou poškozené“).

Výzkumníci zjistili, že na 506 lokalitách dochází k ročnímu úbytku útesového biotopu.

„Tyto výsledky nám říkají, že je nutně zapotřebí rozšířit strategie, jako je vysazování korálů. Ty by nám mohly pomoci obnovit ty ztracené,“ uvedla spoluautorka studie Erica Towleová. „V budoucnu můžeme tyto údaje použít také pro vyhodnocování toho, jestli naše pokusy o oživování útesů byly úspěšné.“

Americký unikát

Floridský korálový útes je jediným živým korálovým bariérovým útesem v kontinentálních Spojených státech a současně třetím největším systémem korálových bariérových útesů na světě.

A mizí. Hlavními příčinami jsou v posledním desetiletí patří bělení, poškození loděmi a také nejrůznější choroby. Například roku 2014 se tu objevila nemoc ztráty tkáně kamenných korálů, která od té doby škodí stále. Bělení i nemoci souvisejí s lidmi způsobenou změnou klimatu – v teplejší vodě k nim dochází snadněji a častěji.

  • Poprvé bylo bělení zaznamenáno a popsáno na korálových útesech Bird Key u Florida Keys v roce 1911.

Podle NOAA zajišťují floridské korálové útesy přibližně 70 tisíc pracovních míst a ročně generují tržby a příjmy ve výši přibližně 8,5 miliardy dolarů. Zdravé útesy také chrání pobřeží před záplavami a bouřkovými přívaly.

„Pokud nezavedeme rychle strategie k jejich záchraně, tak erodující floridské útesy pravděpodobně nebudou schopné lidem tuto práci a zisky udržet,“ dodal Morris.

Studie vyšla 15. listopadu v časopise Scientific Reports.

Načítání...