Sexuální skandál v CERNu: za urážlivou přednášku musel skončit italský fyzik

Evropská laboratoř pro jaderný výzkum známá pod zkratkou CERN se potýká se skandálem. Italský fyzik osočil ženské vědkyně, že jsou zvýhodňované a málo pracovité. Jeho výroky odsoudili přítomní vědci i vedení laboratoře.

Kvůli sexistickým výrokům pozastavila v úterý Evropská laboratoř pro jaderný výzkum, která provozuje na švýcarsko-francouzském pomezí největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě, spolupráci s italským fyzikem Alessandrem Strumiou. Na přednášce, která byla podle CERNu „vysoce urážlivá“, tvrdil například, že fyzika je mužská záležitost a ženy některé pozice dostávají jen na základě zvýhodnění kvůli svému pohlaví.

Spolupráci se Strumiou, jehož domovskou institucí je univerzita v severoitalské Pise, CERN pozastavil do skončení vyšetřování, které se bude zabývat jeho páteční přednáškou na konferenci s názvem Teorie vysokých energií a gender.

Fyziku vynalezli muži

Strumia ve své prezentaci uvedl, že „fyziku vynalezli a vybudovali muži“ a obvinil ženy, že některé posty v oblasti této vědecké disciplíny získávají jen na základě svého pohlaví, aby se dosáhlo rovného zastoupení žen a mužů.

CERN dnes uvedl, že o obsahu Strumiovy přednášky předem nevěděl. Výroky italského vědce odsoudil jako „nepřijatelné v jakémkoli profesionálním prostředí“. Laboratoř si podle prohlášení váží rozmanitosti a je odhodlána ji nadále podporovat.

Dehonestace žen ve vědě

Studentka kosmologie Laura Coviová, která se pátečního semináře zúčastnila, agentuře AP potvrdila, že Strumia v přednášce ženy napadal. Mimo jiné je obvinil, že dostávají funkce i v případě, že odvedou méně práce než muži. Podle ní se ale jeho výroky nesetkaly na konferenci s pochopením a proti se postavili i jiní přítomní muži.

Počet žen pracujících pro CERN se v posledních deseti letech zvýšil jen velmi mírně. Muži nadále představují 80 procent všech zaměstnanců laboratoře, uvedla agentura AFP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 6 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 12 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 13 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 15 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 20 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...