Ruským medvědům je příliš teplo, odmítají se uložit k zimnímu spánku

Medvědům v kavkazské rezervaci je teplo a odmítají se uložit k zimnímu spánku. Jak uvedla mluvčí biosférické rezervace Olga Turiščevová, v horách se pohybují téměř dvě stovky medvědů, kteří odmítají usnout.

Během uplynulých třiceti let, kdy ruští zoologové chování kavkazských medvědů sledují, si šelmy zimní spánek nikdy nenechaly ujít. Zvířata žijící ve výškách nad 1500 metrů nad mořem na jižních a severních svazích ruské části kavkazských velehor se ale letos rozhodla bdít. K vidění jsou prý i medvědí samice se skotačícími mláďaty.

Kavkazská rezervace má podle agentury TASS rozlohu 280 tisíc hektarů a rozkládá se na území Krasnodarského kraje a v Adygejské a Karačajevsko-Čerkeské autonomní republice.

V Jakutsku na severu Sibiře naopak podle ruských meteorologů nyní panují mimořádně kruté mrazy. V některých oblastech klesla teplota na minus 67 stupňů. Dva muži podle ruských médií o víkendu umrzli, když se jim porouchalo auto a chtěli dojít do cíle své cesty pěšky. Jakutská obec Ojmjakon před pěti lety zaznamenala nejnižší teplotu ze všech obydlených míst na Zemi, naměřili tam minus 71 stupňů.

Medvědi a zimní spánek

Medvědi se ukládají k takzvanému nepravému zimnímu spánku. To znamená, že se sice ukládají do brlohů, nejde však o úplnou hibernaci, jakou známe například od netopýrů, ježků, křečků, plchů nebo syslů. Jejich tep sice klesá až o tři čtvrtiny a spotřeba kyslíku asi o polovinu, ale tělesná teplota se jim snižuje jen málo. 

Medvědi během tohoto období ani nemočí ani nevylučují trus – na konci tlustého střeva se jim prostě vytvoří jakási zátka ze suchého trusu; té se medvěd zbaví vytlačením až po skonční zimního spánku. Ten trvá velmi různorodě – od 75 dnů až po 120 dní.

Medvědi v této době reagují na nejrůznější podněty, zejména zvukové, a mohou se kvůli nim ze spánku snadno probudit. K probouzení dochází také například během oblev, kdy mohou vyrazit ven a pak se znovu vrátí k zimnímu spánku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
včera v 16:39

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...