Ruským medvědům je příliš teplo, odmítají se uložit k zimnímu spánku

Medvědům v kavkazské rezervaci je teplo a odmítají se uložit k zimnímu spánku. Jak uvedla mluvčí biosférické rezervace Olga Turiščevová, v horách se pohybují téměř dvě stovky medvědů, kteří odmítají usnout.

Během uplynulých třiceti let, kdy ruští zoologové chování kavkazských medvědů sledují, si šelmy zimní spánek nikdy nenechaly ujít. Zvířata žijící ve výškách nad 1500 metrů nad mořem na jižních a severních svazích ruské části kavkazských velehor se ale letos rozhodla bdít. K vidění jsou prý i medvědí samice se skotačícími mláďaty.

Kavkazská rezervace má podle agentury TASS rozlohu 280 tisíc hektarů a rozkládá se na území Krasnodarského kraje a v Adygejské a Karačajevsko-Čerkeské autonomní republice.

V Jakutsku na severu Sibiře naopak podle ruských meteorologů nyní panují mimořádně kruté mrazy. V některých oblastech klesla teplota na minus 67 stupňů. Dva muži podle ruských médií o víkendu umrzli, když se jim porouchalo auto a chtěli dojít do cíle své cesty pěšky. Jakutská obec Ojmjakon před pěti lety zaznamenala nejnižší teplotu ze všech obydlených míst na Zemi, naměřili tam minus 71 stupňů.

Medvědi a zimní spánek

Medvědi se ukládají k takzvanému nepravému zimnímu spánku. To znamená, že se sice ukládají do brlohů, nejde však o úplnou hibernaci, jakou známe například od netopýrů, ježků, křečků, plchů nebo syslů. Jejich tep sice klesá až o tři čtvrtiny a spotřeba kyslíku asi o polovinu, ale tělesná teplota se jim snižuje jen málo. 

Medvědi během tohoto období ani nemočí ani nevylučují trus – na konci tlustého střeva se jim prostě vytvoří jakási zátka ze suchého trusu; té se medvěd zbaví vytlačením až po skonční zimního spánku. Ten trvá velmi různorodě – od 75 dnů až po 120 dní.

Medvědi v této době reagují na nejrůznější podněty, zejména zvukové, a mohou se kvůli nim ze spánku snadno probudit. K probouzení dochází také například během oblev, kdy mohou vyrazit ven a pak se znovu vrátí k zimnímu spánku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci odhalili v oceánu „šokující množství“ nanoplastů

Když studie odhadovaly, kolik plastů lidstvo produkuje a kolik jich proniká do přírody, narazili už před roky na záhadu: desítky milionů tun umělých hmot chybí. Teď je zřejmě našli, v podobě miniaturních umělohmotných částeček ve vodě.
před 10 hhodinami

Před třiceti lety objevili dva amatéři kometu Hale-Bopp. Přinesla poznání, ale i smrt

Blížil se konec tisíciletí, doba chrlila převratné vynálezy a lidé se obávali konce světa. A do toho se na nebi objevila do té doby neznámá kometa, která byla vidět pouhým okem. Vyvolala obrovské pozdvižení nejen mezi vědci, ale také u široké veřejnosti. První si jí všimli dva amatérští astronomové v noci na 23. července 1995.
před 12 hhodinami

Krkonošská tundra zaniká, vědci usilují o záchranu unikátních druhů

Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) zkouší nové postupy v péči o rostlinné druhy v krkonošské tundře ohrožené klimatickou změnou. Hlavním cílem je zachovat zejména populaci endemické kvetoucí rostliny všivce krkonošského, který kromě Krkonoš nikde jinde na světě neroste.
před 15 hhodinami

Diskuze o tom, kam svrhnout první atomovou bombu, trvaly měsíce

Když se stal Harry S. Truman americkým prezidentem, zjistil, že musí učinit jedno z nejtěžších rozhodnutí. Rozhodnutí, které mohlo připravit o život statisíce lidí, ale také miliony životů zachránit. A to ohledně atomové bomby.
23. 7. 2025

Blesky ročně zničí nečekaně hodně stromů, ukazuje model. Situace se má zhoršovat

Blesky mají na lesy mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo. Vědci z Technické univerzity v Mnichově vypracovali nové modely, pomocí nichž odhadují, jak velký počet blesků stromy zasáhne a jak velký dopad tento meteorologický jev na lesy má.
23. 7. 2025

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
23. 7. 2025

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
23. 7. 2025

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
23. 7. 2025
Načítání...