Rakovina zabije roku 2030 téměř dvakrát více žen než nyní. Jde o důkaz, že se svět zlepšuje

V roce 2030 by mohlo na rakovinu zemřít až 5,5 mil. žen - o dva miliony více než v současnosti. Největší nárůst předvídají vědci v zemích třetího světa.

V roce 2030 by na rakovinu mohlo na světě zemřít až 5,5 milionu žen. V roce 2012 jich přitom zhoubným nádorům podlehlo odhadem 3,5 milionu, uvádí článek v medicínském časopisu The Lancet, ze kterého dnes citovala agentura Reuters. Za nárůst počtu případů zákeřné choroby může podle studie Americké společnosti pro výzkum rakoviny (ACS) hlavně růst počtu obyvatel, ale i jeho stárnutí.

Obzvlášť silně postihne nárůst počtu případů onemocnění rakovinou rozvojové země. Pokroky ve zdravotnictví tam totiž umožnily nárůst střední délky života, zároveň má ale hospodářský rozvoj vliv i na rizikové faktory, jakým je například obezita.

6 minut
Události ČT: WHO varovala před uzeninami. V ČR přitom rakovina často vzniká právě ve střevě a konečníku
Zdroj: ČT24

Rozvojové země přitom nemají dostatek financí na investice do prevence, ani na péči o onkologicky nemocné pacienty, a budou tak odkázány na pomoc mezinárodního společenství, uvádí studie. Výrazně zlepšit situaci by přitom mohla již částka ve výši 1,72 dolarů (42 Kč) na osobu.

Rakovina prsu a děložního čípku zabije ročně třikrát více žen než komplikace spojené s těhotenstvím a porodem, uvedli vědci z univerzit v kanadském Torontu, jihoafrického Kapského Města a londýnské King's College, kteří se na studii podíleli. Navrhují proto posílit programy očkování dívek proti viru HPV, který způsobuje rakovinu děložního čípku, a podpořit přístup k rané diagnostice rakoviny prsu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Francie výrazně omezí věčné chemikálie. Další státy se na to chystají

Francie výrazně omezí používání takzvaných věčných chemikálií. Dolní komora parlamentu definitivně schválila přísnější regulaci perfluorovaných a polyfluorovaných látek známých pod zkratkou PFAS. Zákon od začátku příštího roku počítá se zákazem prodeje výrobků obsahujících tyto látky, například kosmetiky či oblečení. Firmy, které věčné chemikálie používají, budou muset platit speciální poplatek.
21. 2. 2025

Očkování proti chřipce může snížit riziko Alzheimerovy choroby

Očkování proti chřipce může podle odborníků snížit riziko Alzheimerovy choroby nebo kardiovaskulárních nemocí. V Česku ho v minulé sezoně podstoupilo méně než devět procent lidí, mezi seniory necelá čtvrtina. Podle průzkumu ho lidé nejčastěji odmítají z časových důvodů, 13 procent nevěří jeho účinnosti a bezpečnosti. Informace zazněly v diskusi o očkování dospělých, kterou hostilo britské velvyslanectví v Praze. Potvrzuje je celá řada studií.
21. 2. 2025

Tragédie jako v Hradci jsou výjimečné, neměly by měnit chování, říká psycholog

Chování lidí, kteří se stanou agresory, se dá mnohdy předvídat, říká krizový intervent, psycholog a psychoterapeut Tibor Brečka. Zdůrazňuje, že útok v Hradci Králové patří k „neuvěřitelným výjimkám“, podle kterých není dobré měnit pravidla.
20. 2. 2025

V Hradci pracuje sedm psychologů pro včasnou pomoc, říká expert Vymětal

Poté, co šestnáctiletý útočník zabil nožem v Hradci Králové dvě ženy, může řada dotčených lidí trpět osobními psychologickými krizemi. Psycholog Štěpán Vymětal, který se na podobné situace specializuje, doporučuje lidem soudržnost, státu pak lepší připravenost.
20. 2. 2025
Načítání...