Rada vlády: Na vědu by v roce 2018 mohlo být 36,1 miliardy korun

Stát by mohl příští rok dát na vědu a výzkum 36,1 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy korun více, než s čím počítal původní střednědobý výhled. Návrh rozpočtu dnes schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), novinářům to řekl vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Na letošek bylo na vědu a výzkum schváleno 32,8 miliardy korun, což bylo dosud nejvíc.

Peníze navíc v příštím roce mají být podle vicepremiéra použity mimo jiné na posílení rozpočtu Akademie věd, vysokých škol, ale jsou tam podle něj peníze i pro další ministerstva, kterým se peníze na vědu v minulých letech nedostávaly. Podle Bělobrádka schválila RVVI také upravený výhled na další roky. Rozpočet by se měl dále navyšovat na 38,4 miliardy korun v roce 2020. Návrh bude nyní projednán v meziresortním připomínkovém řízení a v květnu by se jím měla zabývat vláda. Vicepremiér očekává, že vyjednávání o rozpočtu na vědu s ministerstvem financí nebude jednoduché.

Události, komentáře: Jak si vede česká věda (zdroj: ČT24)

Požadavky vědců na rozpočet na příští rok byly podle vicepremiéra oproti částce ve střednědobém výhledu výrazně vyšší. „Ta původní částka (požadavků) výrazně přesahovala dvě miliardy korun, takže po diskusích s resorty jsem došli k tomuto číslu, které nám přijde racionální a ještě přijatelné,“ poznamenal Bělobrádek.

Rok 2024 bude pro českou vědu přelomový

Stát se podle vicepremiéra musí připravit také na to, že po roce 2024 nebude mít ČR tolik peněz na vědu a výzkum z evropských fondů jako v současnosti. Cílem je, aby na vědu a výzkum každoročně šlo jedno procento HDP. „Samozřejmě to nemůže zůstat jen na veřejných zdrojích, které budou mít postupně méně a méně peněz evropských a budou muset být nahrazeny národními penězi. Jde o to, aby tam byl také větší podíl peněz, které jdou z privátního sektoru,“ uvedl Bělobrádek. Dodal, že český stát se chce inspirovat v Rakousku a zjednodušit uznávání peněz, které firmy dají do výzkumu, v daňových odpočtech. „Chceme, aby byla povinnost peníze, které jsou takto uznány, reinvestovat zase do vědy a výzkumu,“ doplnil vicepremiér. Materiál, jenž by měl řešit dlouhodobé strategické financování vědy a výzkumu až do roku 2024, chce Bělobrádek do září předložit vládě.

V roce 2014 bylo z národních zdrojů na výzkum poskytnuto 27,284 miliardy a v roce 2015 pak 27,829 miliardy korun.

Podle údajů Českého statistického úřadu celkové výdaje na tuzemský výzkum a vývoj v posledních letech rostou, v roce 2015 dosáhly 88,7 miliardy. Více než polovinu ale do výzkumu investovaly podniky, zhruba třetina šla ze státního rozpočtu a zbývající část z peněz Evropské unie.